Momenti epik kur Federer i kërkoi familjes së Djokovic ta mbyllte gojën

Roger Federer dhe Novak Djokovic janë padyshim dy nga lojtarët më të mirë që kanë luajtur ndonjëherë lojën e tenisit.

Si numri 1 aktual dhe ai i mëparshëm i botës kanë fituar 20 tituj Grandslam në karrierën e tyre. Ata kanë ndjekës të mëdhenj dhe konsiderohen si më të mëdhenjt e tenisit së bashku me Nadal.

Por në një video flashback, Roger Federer u pa duke i thënë familjes së Novak Gjokoviçit “Mbylleni gojën”. Dukej se ish-nr. 1 i botës u mërzit nga të folurit e vazhdueshëm të familjes Gjokoviç, gjë që bëri që ai t’i kërkonte ta mbyllnin gojën.

jatë një turneu Masters në Monte Carlo në vitin 2008, numri 1 aktual dhe i mëparshmi i botës u panë duke u përplasur në gjysmëfinale. Në setin e parë Roger Federer avanconte me rezultatin 3 me 2.

Në video, Novak Djokovic u pa duke sfiduar vendimin e gjyqtarit të linjës pasi gjuajtja e tij u quajt ‘Out’. Gjatë asaj kohe, pati zëra dhe fishkëllima që e mërzitën Federerin, pas së cilës Federer i tha familjes Gjokoviç të ulur menjëherë pas tij: “Qëndroni në heshtje! Mirë!”.

Turma franceze dukej se e shijoi deklaratën e Federerit, pasi ata filluan të duartrokasin menjëherë. Kamera u zhvendos tek babai dhe nëna e Gjokoviçit të ulur. Marrëdhëniet mes Roger Federer dhe Srdjan Gjokoviq, babait të Novak Gjokoviqit, nuk kanë qenë kurrë të mira dhe duket se ky incident i vjetër mund të ketë të bëjë me këtë.

Megjithatë, topi u fut dhe Gjokoviç mori pikën. Por dukej se maestro zviceran ishte në gjendje të ndikojë në ritmin e Gjokoviçit pasi serb bëri një gabim në shërbimin e tij të radhës.

Gjokoviç u tërhoq në setin e dytë për shkak të dhimbjes së fytit. Megjithatë, në finale, Federer u përball me Rafael Nadal dhe spanjolli arriti të mposhtë zviceranin për të fituar titullin Masters në 2008.

 

 

Brdariç dhe Memeli, në Kosovë presin dy trajnerët

KOK përzgjedhi 10 Shpresat Olimpike 2022, të cilat mbështeten nga MKRS