Messi, Ronaldo, Fury, Neymar, Hamilton, Federer: 20 sportistët më të paguar të vitit 2022

Fituesi i Kampionatit Botëror, Lionel Messi kryeson listën e Forbes të sportistëve më të paguar për vitin 2022 pas një viti tjetër fantastik në karrierën e tij.

Superylli argjentinas ka mposhtur më shumë se një numër yjesh sporti, përfshirë kundërshtarin e tij të vjetër, Cristiano Ronaldon.

Nuk është për t’u habitur që lista top 20 dominohet nga sportistë që luajnë në Shtetet e Bashkuara, me shtatë nga ata që luajnë basketboll.

Por, vetëm një grua është e përfaqësuar në të 20-at, pavarësisht se është një tjetër vit yjor për sportin e femrave.

Ikona japoneze Naomi Osaka ka linjën e saj të produkteve për kujdesin e lëkurës dhe një sërë sponsorësh të tjerë, por ajo ende gjen kohë për një karrierë të shkëlqyer në fushën e tenisit.

Sportistët jo vetëm që fitojnë para nga sporti i tyre, ata kryesisht fitojnë shumë para përmes sponsorizimeve dhe marrëveshjeve të tjera komerciale.

Lebron James, Kevin Durant dhe Stephen Curry zotërojnë kompanitë e tyre mediatike, ndërsa shtatë herë kampioni i Super Bowl, Tom Brady, ka bashkëpunuar me një kriptomonedhë dhe gjithashtu ka lançuar platformën e tij NFT.

Messi bëri një ulje pagash për t’iu bashkuar PSG-së nga Barcelona në vitin 2021, por një bazë e madhe e markave sponsorizues e mbajtën atë si sportisti më i paguar i vitit me 130 milionë euro.

Kjo shumë e vë atë pak përpara legjendës së LA Lakers, LeBron James, puna e të cilit jashtë fushës është ndoshta më mbresëlënëse sesa puna e tij në futboll. Ai fitoi 121.2 milionë euro, që është 6.2 milionë më shumë se Cristiano Ronaldo.

Pra, këtu është pjesa tjetër e listës, së bashku me fitimet e tyre për vitin e kaluar:

1) Lionel Messi – Futboll – 130 milionë euro

2) LeBron James – Basketboll – 121.2 milionë euro

3) Cristiano Ronaldo – Futboll – 115 milionë euro

4) Neymar – Futboll – 95 milionë euro

5) Stephen Curry – Basketboll – 92.8 milionë euro

6) Kevin Durant – Basketboll – 92.1 milionë euro

7) Roger Federer – Tenis – 90.7 milionë euro

8) Canelo Alvarez – Boks – 90 milionë euro

9) Tom Brady – Futbolli Amerikan – 83.9 milionë euro

10) Giannis Antetokounmpo – basketboll – 80.9 milionë euro

11) Russell Westbrook – Basketboll – 79.2 milionë euro

12) James Harden – Basketboll – 74.4 milionë euro

13) Matthew Stafford – Futbolli Amerikan – 72.3 milionë euro

14) Aaron Rodgers – Futbolli Amerikan – 68 milionë euro

15) Tiger Woods – Golf – 68 milionë euro

16) Josh Allen – Futbolli Amerikan – 67 milionë euro

17) Lewis Hamilton – Motorsport – 65 milionë euro

18) Tyson Fury – Boks – 62 milionë euro

19) Naomi Osaka – Tenis – 59.2 milionë euro

20) Damian Lillard – Basketboll – 57.4 milionë euro.

Nga Messi te Mbappe dhe Haaland – favoritët e hershëm për të fituar Topin e Artë 2023

Suxho i bashkangjitet kampit stërvitor të Kosovës U17 në konkurrencën e femrave