Lotët e trajnerit që mallëngjyen gjithë botën, Mohamed mbajti premtimin ndaj të birit të ndarë nga jeta

Antonio “El Turco” Mohamed është bërë një nga personazhet më të njohur në futbollin botëror në ditët e fundit të këtij viti.

Trajneri i skuadrës meksikane të Monterrei fillimisht nuk ngurroi t’i përgjigjej dhëmb për dhëmb duke sfiduar Jurgen Klop në Botërorin e Klubeve e më pas arriti që me klubin meksikan të fitonte turneun Apertura në vendlindje.

Pamjet e tij duke qarë në pankinë bënë xhiron e botës sepse kishin një kuptim shumë më të madh sesa thjesht një trofe i fituar.

Në vitin 2006, trajneri argjentinas ishte në Gjermani duke ndjekur Botërorin kur pësoi në aksident të rëndë me makinë nga i cili i biri 9-vjeçar, Farid, pësoi plagë të rënda dhe humbi jetën.

Në ditët kur djali i tij ishte në koma në spital në Frankfurt, Mohamed i premtoi atij se do t’i kthente Monterrei titullin kampion, meqë djali i tij ishte tifoz me këtë skuadër.

Argjentinasi ia doli që ta bënte realitet mbrëmë premtimin e tij, kur skuadra e Monterrei mundi Amerika. Ndërsa të tjerët vraponin në fushë për të festuar, Mohamed shpërtheu në një dënesë në pankinë, me pamjet që bënë xhiron e botës, sidomos pasi u mësua historia tragjike pas atyre lotëve. “Mamaja ime, babai im, djali im, të gjithë bashkë duhet të jenë duke festuar atje lart nga gëzimi”, ishin fjalët e trajnerit të mallëngjyer nga ky sukses, raporton VipSport.