Lojërat Olimpike “Tokio 2020”: Njihuni me sportistet më ‘hot’

Lojërat Olimpike të Tokios janë në fazën e tyre më të nxehtë.

SHBA kryeson sa i përket numrit të medaljeve, ndjekur nga Kina që renditet e dyta.

Por kjo e fundit, duket se është e fiksuar pas arit, pasi ka fituar më shumë se asnjë tjetër në këtë Olimpiadë.

Megjithatë, veç baterive dhe pistave të ndryshme, nuk kanë munguar lajmet rozë, teksa mediat prestigjioze kanë përzgjedhur 10 sportistet më seksi të “Tokio 2020”, që po çmendin rrjetin, shkruan Panoramasport.

Robin Bone

Sportistja e kërcimit me shkop, Robin Bone shpreson të arrijë një podium në Tokio. Dashuria e parë e sportistes olimpike ishte gjimnastika, por u detyrua të heqë dorë nga pas disa disfatave. Bone më pas e zhvendosi fokusin e saj në kërcimin me shufra dhe mban veshur një helmetë kur ajo kërcen në një përpjekje për të mbrojtur veten nga dëmtimet e ardhshme.

Ivona Dadiç

Ivona Dadiç është një atlete austriake me origjinë boshnjake.Ajo konkurroi në Olimpiadën 2012 dhe 2016 dhe është vendosur e treta në Kampionatet Evropiane dhe e dyta në Kampionatet Evropiane të Brendshme.

Sandi Morris

Një kërcimtare e njohur e hedhjes me shkop për Shtetet e Bashkuara, Sandi Morris fitoi një medalje argjendi në këtë sport në Lojërat Olimpike 2016 aktualisht mban rekordin botëror në natyrë për kërcimin me shtizë. Thënë kështu, Morris raportohet se është gjithashtu një admiruese e kafshëve dhe makinave.

Quin Harrison

Quin Harrison është një atlete garave me pengesa. Ajo konkurroi në Lojërat Olimpike të vitit 2008 për 400 metra me pengesa. Në vitin 2010, ajo fitoi NCAA Outdoor 100 metra dhe 400 metra me pengesa dhe u bë gruaja e parë që fitoi të dyja ngjarjet në të njëjtin vit.

Chantae Mcmillan

Specialistja e Heptathlon, Chantae McMillan është një atlete vrapimi nga Shtetet e Bashkuara. Ajo u kualifikua dhe mori pjesë në Lojërat Olimpike 2012 në Londër, megjithatë nuk mund të bënte prerjen për Olimpiadën 2016.McMillan ndoqi Universitetin e Nebraskës dhe thuhet se është atletja më e arritur në historinë e shkollës.

Lolo Jones

Lolo Jones është një atlete veterane e pistës për Shtetet e Bashkuara në 60 dhe 100 metra me pengesa. Edhe pse ka shumë vite që garon, shkëlqimi i saj nuk është venitur, përkundrazi ruan po të njëjtën formë sikur të ishte në ditët e para të karrierës.

Dafne Shippers

Një vrapuese, e cili gjithashtu ka garuar në heptathlon, atletja holandeze e pista Dafne Schippers fitoi një medalje argjendi në vrapimin 200 metra në Lojërat Olimpike 2016 në Rio. Ajo gjithashtu fitoi Kampionatin Botëror 2015 dhe 2017.

Alisson Felix

Alisson është një vrapuese. Në moshën 35 vjeç, Felix ka pasur një paraqitje dinjitoze katërvjeçare që nga Rio, ku ajo mori pjesë në stafetën 400m. Ajo do të kërkojë të shtojë disa medalje olimpike në koleksionin e saj këtë verë.

Alica Schmidt

Alica Schmidt është një atlete për kalimin e pengesave. Ajo është ndoshta atletja olimpike më e famshme në botë tani. 21-vjeçarja, e konsideruar si një nga atletet më seksi në këtë sport. Ajo ka tërhequr vëmendjen duke siguruar medaljen e argjendtë për Gjermaninë, në kampionatin Evropian të këtij sporti.

Ekipet kosovare nuk do të marrin pjesë në gara evropiane, kjo është arsyeja

Numër solid i kërkesave në afatin kalimtar, Deniz Terziqi kalon te Besa Famgas