Sigal Prishtina fitoi, por rezultati nuk i garanton qetësi

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Rilski Sportist, në ndeshjen e parë finale të Ballkan Ligës. Kryeqytetasit triumfuan 74:72, dhe vetëm dy pikë epërsi nuk i garantojnë qetësi.

Ata nuk shfrytëzuan më mirë atmosferën perfekte të Plisave, që ishin lojtari i gjashtë i tyre.

Prishtina dështoi kryesisht në gjuajtjet për tri pikë. Ata në epërsi erdhën kryesisht në periudhën e fundit, pasi në tri të parat epërsia ishte në anën e bullgarëve.

Ndeshja e kthimit luhet pas një jave në Samokov të Bullgarisë. Prishtina duhet të mos humbë më shumë se dy pikë.

 

Raporti në mënyrë kronologjike.

 

Sigal Prishtina – Rilski Sportist 74:72

 

Çereku i katërt

 

– Mbyllet, fiton Prishtina, 74:72

– Edhe 24 sekonda.

– Edhe 40 sekonda. 74:72. Trajneri i Rilskin kërkon ‘time out-in’ e fundit.

– Edhe 1 min e 15 sekonda.

– “Hajde Prishtinë”, – thërrasin Plisat.

– Taylor i pandalshëm, vetëm dy pikë epërsi për Prishtinën, 74:72.

pr-sigal

– Taylor, 74:70.

– Çfarë bllokade nga Stitt.

– Northtit, 74:68, rezultati momental.

– E Mavunga përkujdeset për 74:66.

– Plisat: “Prishtina kampion”

– Trajkovski te Mavunga, dhe 72:66. Detyrohet trajneri Bavçevski i Rilskit, të kërkojë 1 minutë pushim.

– Por, Bavçiq nuk ndalet, 70:66.

– Northtit me treshe, ngushtohet rezultati 67:66.

– Bozhov na hesht, 67:64, shënoi tri pikë.

– Edhe 5 minuta e 40 sekonda deri në fund.

– 67:60, Ilievski kërkon 1 minutë pushim.

– Bavçiqqqqqq ngrit tifozët në këmbë. Nëntë pikëdallim. Realizoi tri pikë, 67:56.

– 64:56:

– Rilski ende nuk ka shënuar, edhe 6 minuta deri në fund.

– Realizon edhe Stit, 62:56. Çfarë atmosfere.

– Aksion i mirë, Bavçiq shënon për katër pikë epërsi, 60:56.

– Blerim Mazreku nuk është inkuadruar fare sonte në lojë. Arsyet nuk dihen.

– Epërsia e dytë e Prishtinës: Mavunga për 58:56

prrishtinaaaa

___________________________________

Çereku i tretë (17:13)

 

– Mbyllet çereku i tretë, 55:56. Prishtina e fitoi këtë 10-minutësh 17:13.

– 54:56.

– Gabime të shumta nga të dyja skuadrat.

– Barazohet rezultati për herë të tretë sonte, 54:54. Shënoi Bavçiq.

– Më në fund Dardan Berisha me treshe. 52:54.

– Kuzhino… 49:54. Edhe 3 minuta.

– Azemi vjen me dy pikë, 49:52.

– Rakoçeviq realizon pikë të reja, 47:52.

– Shumë huqje të tri pikëve nga Prishtina. Nga tetë herë në këtë çerek humbën 7 sosh.

– 47:50.

– Edhe Trajkovski shënon, 47:48. Çfarë loje.

– Asiston mirë Hulls, Mavunga ngulit, 45:48.

– Berisha e Mavunga huqin gjuajtjet për tri pikë, por në anën tjetër Kozhov shënon treshe. 43:48.

– Taylorrrrr, rikthen epërsinë për Rilskin. 43:45. 16 pikë të tij.

– Jordan Hulls barazon rezultatin në 43:43.

– Nis çereku i tretë: Prishtina shënon e para 41:43.

 

___________________________________

Çereku i dytë (17:15)

 

– Mbyllet pjesa e parë.

– Dhheeee Trajkovski vjen me treshe. 38:43.

– As Hullsit nuk po ia do sonte.

– 35: 43.

– Fishkëllehet gjyqtari nga Plisat.

– Trajkovski ua fal dy pikë bullgarëve, 35:41.

– Bavçiq vjen me dy pikë, 35:39.

– Ivanov shënon tri pikë, 33:39.

dardaniiiiii

– Tani nis ta teprojë Dardani. Tregohet vetjak.

– Plisat e shfrytëzojnë për të varguar këngët.

– Trajneri i Rilski kërkon 1 minutë pushim.

– Dardan Berishaaaa, 33:36.

– Berisha asiston, Bavçiq shënon, vetëm pesë pikëdallim. 31:36.

-29:36.

– Bllokadë e Trajkovskit, trajneri i Rilskit kërkon një minutë pushim. 28:36, rezultati momental.

– Edhe 5 minuta deri në fund të 10 minutëshit të dytë

– Vjen me treshe Berisha, 28:36.

– Ngjallet Dardan Berisha, 25:34.

– Georgiev dhe 23:34.

– 23:32. Plisat po thërrasin: “Hajde Prishtinë luaj me  zemër”

– Iliev realizon për Rilskin. Epërsia më e lartë për udhëtuesit, 21:32.

– Nis çereku i dytë, sërish shënojnë mysafirët, 21:29.

rilski

________________________________

Çereku i parë (21:27)

 

– Mbyllet çereku i parë, 21:27.

– Stitt ngushton rezultatin në 21:24, por Taylor nuk ndalet, sërish treshe, 21:27.

– Rakoçeviq dhe 19:24.

– Azemi del, hyn Trajkovski dhe shënon për 19:22.

– 17:22, Kugjino shënoi.

– 17:20 Edin Baçiq shënon. Edmond Azemi po luan shumë mirë.

– Edin Bavçiq realizon tri pikë, 15:18.

– Gjashtë pikë epërsi për Rilskin, 12:18.

– Edhe katër minuta deri në fund të çerekut të parë

– Shënon Bavçiq, 12:16

– Taylor me treshe çon Rilskin në epërsi 10:16. 9 pikë të Taylorit.

– Edmond Azemi vjen me treshe, 10:13.

sigal3

– Rilski në epërsi 7:10

– E ngulit Julian Mavunga, 7:4, por bullgarët nuk lëshojnë pe, 7:6.

– Nis ndeshja. Me tri pikët e para të Dardan Berishës, Prishtina epërsi 5:4

________________________________

 

– Koreografi fantastike nga Plisat.

koreografia

________________________________

– Atmosferë perfekte nga tifozeria e Prishtinës, Plisat, të cilët pritet të jenë lojtari i gjashtë i bardhekaltërve. Salla është e stërmbushur.