Peja barazon gjithçka, 1:1

Peja ka barazuar rezultatin e fitoreve 1:1 me Sigal Prishtinën, në serinë finale të ETC SUperligës së Kosovës në basketboll.

Pejanët në takimin e luajtur sonte në Karagaçi të Pejës, duke e mundur kampionin e Ligës Ballkanike me rezultatin 80:72.

Gjatë tërë kohës fitorja e Pejës nuk u vë në dyshim. Gjysmën e punës e kryen në çerekun e parë, të cilin e fituan 31:7.

 

Mbyllet takimi, 80:72

– 80:69

– Wise dhe 80:67, 24 pikë të tij.

– Edhe 1 minutë e 35 sekonda.

– 78:62

– Tifozët thërrasin: ‘Ku o Dardani’

– Nis festa, Peja pranë fitores, 76:59

– Trajkovski me treshe, 74:59

– Wise i pandalshëm, 74:56

– Hajrizi me pikën e 13-të, 71:56.

– 69:56

– 69:51, Brkiç me dy pikë

– Veseli e Hulls realizojnë për 67:52

– Tifozët në festë

– 65:48

– Brkiç me dyshe, dhe faul fiton, 63:48, Mazreku me katër personale

– 60:48, realizon Bavçiq, po afrohet Prishtina

– Veseli me treshe e mbyll çerekun e tretë, 60:46 për Pejën. 14:17 për Prishtinën në çerekun e tretë.

– 57:44, rezultati momental

– 57:42, Veseli me personalen e katërt

– Fishkëllehet Dardan Berisha, pas një reagimi në referë

– Wise dhe 57:40

– Afrohet Prishtina, 56:40

– Mazreku, 56:38

– Edhe 5 minuta deri në fund të çerekut të tretë.

– 56:36, rezultati momental

– Rubin dhe 54:32

– Fisnik Rugova dhe 52:31

– Tifozët hedhin një shishe në fushë

– Wise dhe 50:31

– Drilon Hajrizi me pikën e 15-të, shënoi treshe për 48:31

– Nis pjesa e dytë

– Mbyllet pjesa e parë, 46:29 për Pejën. Këtë çerek e fitoi Prishtina, 22:15.

– Berisha me dyshe, 46:29

– 46:27

– Çfarë Peje, 46:24

– 44:24, rezultati momental

– Brkiç e ngulit dhe sërish 20 pikë përpara Peja, 42:22.

– Tifozët pejan brohorasin fuqishëm: ‘UÇK UÇK’, një pankartë për Kumanovën e pranishme në sallë,   40:18

– Wise me treshe, 38:17

– 35:17

– Trajkovski dhe 35:15

– Brkiç me tri gabime personale

– 35:11, Bavçiç e Wise realizuan.

– 33:11, rezultati momental.

– Trajkovsi e nis me tri pikë, 31:10

– Nis çereku i dytë

– Mbyllet çereku i parë, 31:7 për Pejën

pejasemafori

– Drilon Hajrizi vjen me treshen e dytë, 30:7. Çfarë rezultati

– Trajkovski realizon pikën e parë, 27:7.

– Wise realizon dy gjuajtje të lira, 27:6

– 25:6

– Edhe Drilon Hajrizi me treshe, 23:6

– Rubin shënon treshen e dytë, 20:6

– Gabim teknik për Bavçiçin, 17:6

– Ngulit Dardan Berisha, 13:6, por Fisnik Rugova sapo hyn në lojë, dhe shënon për 15:6

– Depërtim vetkaj i Wise dhe 13:4

– Mazreku realizon pikët e para, 11:4

– Dhe më në fund Hulls, shënoi dyshe, 11:2

– 11:0, shënoi Brkiç

– Për tre minuta Prishtina nuk shënoi asnjë pikë

– Drilon Hajrizi dhe 9:0. Prishtina assesi të shënojë pikët e para

– Wise me treshe dhe 7:0 për Pejën

– Nis ndeshja, Peja e fillon me epërsi 4:0.

pankarta

Treshja e gjyqtarëve prihet nga turku, Ersan Kardall.

Në Pejë kanë udhëtuar edhe trajneri maqedonas i Prishtinës, Marjan Ilievski dhe lojtari Bojan Trajkovsi, të cilët u kërcënuan publikisht nga tifozët pejanë për mosardhje, shkaku i situatës në Kumanovë.

Vetëm rreth 800 tifozë në Palestrën Karagaçi të Pejës.