Lippi flet për ambiciet e Juves

Marcello Lippi ka folur për zhvillimet e ish-ekipit të tij Juventusit. Ai ka folur për ecurinë e Juventusit në Champions League.

Zonja e Vjetër do të luajn kundër anëtarit të Ligue 1 ,Monacos në prill, por ajo që e ka impresionuar trajnerin italian është se ish skuadra ka përparuar shumë në futbollin evropian.  “Juventus kanë arritur të rindërtojnë mentalitetin e tyre, por ata nuk kishin fituar gjithmonë”, tha ai në Il Processo di lunedi.

“Para se unë të bashkohesha me ta, bianconerët nuk kishte fituar asgjë për 10 vjet. Kjo është se Juventusi me ish-trajnerin Antonio Conte, ndërtoi një supremaci në Itali. Tani objektivi është që të bëhet dominant në Evropë, edhe pse Bayern, Real dhe Barcelona janë të vështira për të mposhtur”.

“Kjo kërkon edhe fat në short. Tre vjet më parë, në qoftë se ata nuk do të përballeshin me Bayernin, ata do të kishin mundur të përparonin shumë.  Kundër Atletico Madrid më ka pëlqyer skuadra shumë. Pastaj kanë qenë dy ndeshje të mëdha kundër Borussia Dortmund. Zhvillimi international kalon nëpër këto faza”.

Së fundi, Lippi shtuar një fjalë mbylljen në skandalin Calciopoli, vendimi përfundimtar i cili u dëgjua dje.