Ligën e Kampionëve, Topin e Artë dhe Kupën e Botës – Messi bëhet vetëm futbollisti i nëntë që fiton tre trofetë më të çmuar

Lionel Messi është bërë lojtari i nëntë që fiton Kupën e Botës, Ligën e Kampionëve dhe Topin e Artë pasi më në fund fitoi trofeun në ndeshjen e tij të fundit për Argjentinën.

Ylli 35-vjeçar shënoi golin e parë të ndeshjes kundër Francës me një penallti të qetë të dhënë në mënyrë të diskutueshme pasi Angel di Maria u rrëzua në zonë nga Ousmane Dembele.

Ishte goli i tij i shtatë në turneun 2022 dhe i 12-ti në 26 ndeshje në pesë Kupat e Botës. Për golin e dytë të argjentinasve u përkujdes Di Maria, para se të përfundonte pjesa e parë.

Pikërisht kur dukej se ishte një përfundim i paramenduar, kolegu i Messit në PSG, Kylian Mbappe shënoi dy gola radhazi nga askund për të barazuar gjërat në fund të lojës dhe për ta çuar ndeshjen në vazhdime.

Messi e ktheu Argjentinën në epërsi me atë që dukej si fituese, por më pas Mbappe shënoi një tjetër gol nga pika e bardhë, për të përfunduar një hat-trick në finalen e Kupës së Botës.

La Albiceleste doli fitimtare 4-2 pas goditjeve nga penalltitë. Pavarësisht rezultatit, Messi kishte vendosur tashmë një rekord të ri pasi theu rekordin e paraqitjeve të të gjitha kohërave të Lothar Matthaus në Kupën e Botës.

Por, triumfi i shumëpritur, në ndeshjen e tij të fundit për vendin e tij, e sheh gjithashtu atë t’i bashkohet një liste ekskluzive me nëntë legjendave që kanë fituar trofetë më të mëdhenj në futboll.

Këtu është lista e plotë e lojtarëve që kanë fituar trofetë më të mëdhenj në futboll:

Bobby Charlton: Kupa e Botës (1966 me Anglinë), Topi i Artë (1966), Kupa Evropiane (1968 me Manchester United)

Franz Beckenbauer: Kupa e Botës (1974 me Gjermaninë), Topi i Artë (1972, 1976), Kupa Evropiane (1974, 1975, 1976 me Bayern Munich)

Gerd Muller: Kupa e Botës (1974 me Gjermaninë), Topi i Artë (1970), Kupa Evropiane: 1974, 1975, 1976 me Bayern Munich)

Paolo Rossi: Kupa e Botës (1982 me Italinë), Topi i Artë (1982), Kupa Evropiane (1985 me Juventus)

Zinedine Zidane: Kupa e Botës (1998 me Francën), Topi i Artë (1998), Liga e Kampionëve (2002 me Real Madrid)

Rivaldo: Kupa e Botës (2002 me Brazilin), Topi i Artë (1999), Liga e Kampionëve (2003 me AC Milan)

Ronaldinho: Kupa e Botës (2002 me Brazilin)), Topi i Artë (2005), Liga e Kampionëve (2006 me Barcelonën)

Kaka: Kupa e Botës (2002 me Brazilin), Topi i Artë (2007), Liga e Kampionëve (2007 me AC Milan)

Lionel Messi: Kupa e Botës (2022 me Argjentinën), Topi i Artë (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021), Champions League (2006, 2009, 2011, 2015 me Barcelonën).

Pele uron Argjentinën dhe Messin: Tani edhe Maradona është duke buzëqeshur

Ronaldo i dërgon mesazh brilant Messit pas fitimit të Kupës së Botës: Një lamtumirë e denjë për gjeniun