Laporta ëndërron Tuchelin si trajner të Barcelonës

Presidenti Joan Laporta ka një ëndërr për trajnerin e ri të Barcelonës dhe ai është Thomas Tuchel i Chelseat.

Ronald Koeman duket se do të shkarkohet si trajner gjatë pushimit ndërkombëtar, me ndeshjen e Barcelonës në La Liga me Atletico Madrid këtë fundjavë që pritet të jetë ndeshja e tij e fundit.

Vetëm një fitore në pesë ndeshje dhe fillimi më i keq ndonjëherë në një sezon të Ligës së Kampionëve e lë Koemanin me pak gjasa për të qëndruar, dhe duket sikur holandezi është një i ‘shkarkuar’ tashmë.

Bisedat thuhet se kanë filluar me kandidatët e mundshëm, megjithëse ka një njeri që presidenti i Barcelonës, Laporta, do të donte që ai ta kishte në krye të ekipit.

Sipas gazetës katalunase Mundo Deportivo, Laporta është një tifoz i madh i trajnerit të Chelsea, Thomas Tuchel.

 

Presidenti i Barcelonës thuhet se është i impresionuar me mënyrën se si Tuchel performon në nivelin më të lartë, kundër ekipeve më të mira në Evropë, diçka me të cilën Blaugranat kanë luftuar gjatë viteve të fundit.

Por, ndërsa Laporta do të donte ta kishte Tuchel në Camp Nou, ai e di se nuk mund të joshë gjermanin për t’u larguar nga Chelsea.

Tuchel tani është nën kontratë deri në vitin 2024 pasi pa marrëveshjen e tij të zgjatet për dy vite pas suksesit në sezonin e kaluar në Ligën e Kampionëve.

Ish-trajneri i PSG-së ishte nën një marrëveshje afatshkurtër fillimisht në Stamford Bridge, por tani që ai ka fituar Ligën e Kampionëve dhe ka parë kushtet e tij të përmirësuara, Barça e ka humbur shumë shansin e tyre.

Lajm i mirë për Challandesin, Zhegrova kthehet nga lëndimi – gati për ndeshjet e tetorit

Joshua vjen me një mesazh të fuqishëm pas humbjes ndaj Usyk