Lakers eliminohen, Nuggets fitojnë Konferencën e Perëndimit dhe shkojnë në finale të NBA

Denver Nuggets kanë marrë edhe fitoren e katërt në po aq ndeshje në finalen e madhe të Konferencës së Perëndimit ndaj Los Angeles Lakers.

Pas 48 minutave lojë, Nuggets triumfuan me dy pikë epërsi 111:113 duke ngritur epërsinë në 4-0 në seri dhe duke u kualifikuar për finalen e madhe.

Ka qenë një ndeshje fantastike në Crypto.com Arena me vendasit që bën të pamundurën për ta fituar, por në çastet e fundit dështuan ta bënin një gjë të tillë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NBA (@nba)

LeBron James ishte i jashtëzakonshëm në këtë sfidë me 40 pikë, 10 kërcime e nëntë asistime, derisa Anthony Davis shtoi 21 pikë e 14 kërcime, por që nuk ishin të mjaftueshme për fitoren e vendasve.

Te mysafirët më efikasi ishte Nikola Jokic me 30 pikë, 14 kërcime e 13 asistime, derisa Murray shtoi 25 të tjera për fitoren e katërt në finalen e Konferencës së Perëndimit.

Kësisoj Nuggets janë tani finalisti i parë në NBA dhe presin finalistin e dytë që do të vije nga dueli Miami Heat(3) – (0) Boston Celtics.

Ballkani rrezikon short shumë të vështirë në Ligën e Kampionëve

FBK kompleton shtabin teknik të Përfaqësueses së Kosovës