Ku mbetën pesë lojtarët që Ronaldo i parashikoi si yje në vitin 2015

Në vitin 2015, Cristiano Ronaldo zgjodhi pesë talentët e tij të rinj të preferuar që pritej të shkëlqenin në të ardhmen.

Duke folur para publikimit të biografisë së tij, Ronaldo, nënshkrimi i ri i Manchester United,  zbuloi se kujt po i jepte shpresë për të shkëlqyer në futboll.

Sulmuesi i atëhershëm i Real Madridit ofroi disa emra që tashmë kishin filluar të tregonin vetën, por ai ishte akoma jashtëzakonisht i saktë me sugjerimet e tij.

Ronaldo zgjodhi Martin Odegaard, Neymar, Eden Hazard, Paul Pogba dhe Memphis Depay si talentët e tij më të mirë për t’u ndjekur.

Në atë kohë, ai tha: “Ju shihni shumë lojtarë me potencial, unë do të përmend Odegaard të Madridit për shembull”.

“Në moshën 16 vjeç ai është ende i ri, por ju mund ta shihni se ai është një lojtar shumë i mirë”.

“Hazard për shembull, numri 7 i Manchesterit, Depay, është gjithashtu një lojtar i mirë. Pogba … dhe ndoshta Neymar”.

Por, si kanë kaluar pesë të zgjedhurit pasi u përzgjodhën nga pesë herë fituesi i Topit të Artë?

Martin Odegaard

Mosha në 2015 : 16

Klubi në 2015 : Real Madrid

Mosha tani : 22

Klubi tani: Arsenali

Vetëm muaj para se Ronaldo të veçonte norvegjezin për potencianlin, Odegaard ishte larguar nga Stromsgodset për t’u bashkuar me Real Madridin.

Gjëra të mëdha priteshin nga fëmija i mrekullueshëm, i cili kishte bërë debutimin e tij në Norvegji në moshën 15 vjeç.

Sidoqoftë, pavarësisht nëse ishte pesha e pritjes ose dështimi për të rritur mjaft shpejt, Odegaard luftoi për të bërë shkëlqimin në Bernabeu.

Odegaard luajti vetëm tetë herë në La Liga gjatë pesë viteve të tij në Real dhe u huazua te Heerenveen, Vitesse Arnhem dhe Real Sociedad.

Për atë arsye, mesfushori nuk mund të konsiderohet ende se ka shkëlqyer.

Sidoqoftë, ai rifilloi karrierën e tij në Arsenal – duke u bashkuar në janar deri në fund të sezonit në huazim.

Ai bëri 20 paraqitje për Topçinjtë, duke shënuar dy herë, gjë që e bindi Mikel Arteta të nënshkruajë me të në një marrëveshje të përhershme.

Vendimi final: Dështim (tani për tani)

Neymar

Mosha në 2015 : 23

Klubi në 2015 : Barcelona

Mosha tani : 29

Klubi tani : PSG

Tani kapiteni i Brazilit dhe shtylla kryesore e ekipit të Barcelonës në vitin 2015, Neymar nuk ishte një zgjedhje shokuese nga Ronaldo.

Neymar tashmë kishte fituar La Ligën dhe Ligën e Kampionëve vetëm disa muaj para se të lavdëronte Ronaldo.

Sidoqoftë, braziliani brilant do të kishte vitet e tij më të mira, pasi fitoi trofeun të nivelit të lartë më vonë atë sezon.

Neymar më vonë u transferua në Paris Saint-Germain dhe i çoi në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2020.

Megjithë teatrot e herëpashershme dhe një sërë dëmtimesh që pengojnë përparimin e tij, nuk ka dyshim që Neymar ka qenë një yll në futbollin botëror.

Vendimi: Yll

Eden Hazard

Mosha në 2015 : 24

Klubi në 2015 : Chelsea

Mosha tani : 30

Klubi tani : Real Madrid

Hazard pati një sezon të parë të ndërlikuar në Real pas lëvizjes së tij nga Chelsea – me shqetësime për peshën dhe dëmtimet e tij. Këto çështje u futën në sezonin e tij të fundit, por ai do të shpresojë se hera e tretë është një kohë më e mirë.

Por, nuk ka asnjë dyshim për Hazard – i cili sapo kishte fituar çmimin e Lojtarit të Sezonit në Ligën Premier gjatë rrugës për të ndihmuar Blutë në titull në vitin 2015 – kishte vitet e tij më të mira pas lavdërimit të Ronaldos.

Kishte raste kur belgu ishte absolutisht i pandalshëm, me sezonin 2018-19 që kishte statistika mbreëlënëse.

Forma e tij e nxehtë tërhoqi vëmendjen e Realit, i cili nuk kurseu asnjë shpenzim për të nënshkruar me të.

Vendimi: Yll

Paul Pogba

Mosha në 2015 : 22

Klubi në 2015 : Juventus

Mosha tani : 28

Klubi tani : Man Utd

Një perspektivë e nxehtë në Manchester United deri në transferimin e tij në Juve në vitin 2012, Pogba dhe Ronaldo kurrë nuk kaluan rrugën në Old Trafford.

Një Pogba i ri u soll nga Le Havre në vitin 2009 – të njëjtën verë Ronaldo u nis për në Real Madrid.

Ylli francez shijoi me lehtësi vitet e tij më të mira në Itali – duke fituar një mori trofesh dhe vlerësimesh personale të Serie A.

Vetëm disa muaj pas lavdërimit të Ronaldos, Pogba u kthye te Man Utd për një rekord të atëhershëm botëror prej 89 milionë funtesh.

Gjërat nuk janë dukur lehtë kurrë për francezin në Old Trafford – por ai ka shfaqur shkëlqimin edhe në kohët e vështira për klubin.

Vendimi: Yll

Memphis Depay

Mosha në 2015 : 21

Klubi në 2015 : Man Utd

Mosha tani : 27

Klubi tani : Barcelona

Depay iu bashkua Unitedit në verën e vitit 2015 nga kurorëzimi si golashënuesi më i mirë në Eredivisie në moshën 21 vjeç.

Por, siç ka qenë shpesh rasti gjatë viteve, pesha e lëvizjes në Old Trafford dhe të qenit në qendër të vëmendjes penguan përparimin e tij masivisht.

Depay kaloi dy sezone të jashtëzakonshme në Manchester para se të shitej te Lyon në 2017.

Ylli holandez vazhdoi të krijojë një karrierë të fortë në Francë dhe tani ka 33 gola për Holandën, gjë që i sjell atij nivelin me Johan Cruyff.

Pas nënshkrimit me Barcelonën këtë sezon, ai ka filluar mirë për katalanasit me dy gola në tre ndeshjet e tij të para.

Vendimi: Yll (aktualisht)

“Selfie” me kosto të lartë, dënime të jashtëzakonshme për djaloshin e ri

Drenica, Drita dhe Ballkani dalin fitues në duelet e sotme të Superligës