Kosova merr një barazim në minutat e fundit ndaj Greqisë, goli i Muriqit i sjell një pikë Kosovës

Kosova ka barazuar me Greqinë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror me rezultat 1-1.

Dardanët e filluan më mirë takimin, duke rrezikuar me anë të Besar Halimit në minutën e katërt nga një gjuajtje e lirë, por që harkimi nuk ishte i saktë.

Valon Berisha më pas ishte ai që harkoi nga këndi për lojtarët e Kosovës, mirëpo as ky nuk ishte i saktë.

Fidan Aliti e Milot Rashica kishin disa gjuajtje të fuqishme pas 17 minutash lojë, por ato u bllokuan.

Greqia tentonte të dilte përpara në disa raste, mirëpo faza defanzive ishte e koordinuar në mënyrë perfektë dhe nuk linte hapësira mbrapa.

Lirim Kastrati po ashtu pati disa kalime të bukura, mirëpo në pasimin e fundit, kishte duele të humbura, ose të pasakta.

Në përfundim të pjesës së parë, Greqia kaloi në epërsi me golin e Anastasios Douvikas, që u shënua në minutën e 45+2.

Në pjesën e dytë atëherë kur u prit më shumë nga Kosova, skuadra ra tërësisht duke rrezikuar shumë rrallë.

Një rast me kokë nga Muriqi  ishte i mirë, por topi shkoi jashtë.

Ishte sërish Muriqi ai që rrezikoi me një goditje për tokë, por topi shkoi jashtë portës.

Krejt në kohën shtesë një harkim i Bytyqit në zonë gjeti Hadërgjonajn, i cili me kokë pasoi te Muriqi që shënoi për 1-1.

Kosova pas katër ndeshjesh ka ka katër pikë. /Gazeta Olle/

Mbyllet pjesa e parë, Greqia na ndëshkon në fund

Muriqi: Luajtëm më mirë se Greqia dhe morëm një pikë