Kosova avancon për dy pozita në ranglistën e re të FIFA-s

Futbollistet e Kosovës janë ngjitur për dy pozita në ranglistën e FIFA-s.

Kosova në listën e kaluar ishte në pozitën e 102-të, ndërsa tani zë pozitën e 100-të me 1204.71 pikë.
Ngritja në ranglistë për Kosovën është arritur pas suksesit në fillim të këtij muaji, kur siguroi kalimin në Ligën B të Ligës së Kombeve.

Në Ligën C të Ligës së Kombeve, Kosova pati një barazim pa gola me Bullgarinë, ndërsa mposhti Maqedoninë e Veriut 2:0 dhe 3:1, si dhe Bullgarinë në duelin e fundit, 5:1.

U rendit në vendin e parë të Grupit 5 me 10 pikë në katër ndeshje, pesë më shumë se Bullgaria dhe nëntë më shumë se Maqedonia e Veriut.

Shqipëria ka rënë për një pozitë dhe aktualisht zë vendin e 73-të me 1336.66 pikë.

Spanja është e para në listë, ndërsa përcillet nga SHBA-ja, Franca, Anglia dhe Suedia. /Gazeta Olle/

Nga takimi me Dukën, te Evropiani, Sylvinho rrëfen rrugëtimin e tij kuqezi

Sylvinho tregon për fatin e Brojës në Europian