Komentatori olimpik shkarkohet menjëherë pas emisionit, kjo është arsyeja

Një komentator në Lojërat Olimpike është shkarkuar pasi bëri komente raciste drejtpërdrejt në emision.

Dimosthenis Karmiris, një gazetar me përvojë në Greqi, bëri komentin tronditës pasi shikoi Jeoung Young-sik nga Koreja e Jugut duke mposhtur bashkatdhetarin e tij, Panagiotis Gionis në raundin e tretë të turneut të pingpongut për meshkuj.

Më 27 korrik, Jeoung mposhti Gionis 7-11, 11-7, 8-11, 10-12, 12-10, 11-6, 14-12 për të kaluar në 1/8 e finales.

Kur ai pyeti për aftësitë e lojtarëve të pingpongut të Koresë së Jugut, ai u përgjigj: “Sytë e tyre janë të ngushtë kështu që unë nuk mund ta kuptoj se si ata mund të shohin topin duke lëvizur para dhe mbrapa”.

Karmiris qeshi pasi bëri deklaratën, por ai tani është përjashtuar nga transmetuesi ERT nga roli i tij si një komentator.

“Komentet raciste nuk kanë vend në televizionin publik”, thuhet në komunikatën e televizionit ERT.

“Bashkëpunimi midis ERT dhe Dimosthenis Karmiris u ndërpre sot, menjëherë pas shfaqjes në mëngjes”.

Historia e dhimbshme që qëndron pas tatuazhit të Sanchos

Kuotat nga bastet, kjo skuadër shihet favorite për ta fituar titullin e sezonit të ardhshëm në Serie A