Kinezët zgjedhin trajnerin për Milanin e ri

Marcello Lippi thuhet se do të jetë kandidati i parë për trajner të Milanin për konsorcium kinez Xi Jinping nëse arrihet një marrëveshje për klubin.

Presidenti i Milanit, Silvio Berluskoni është duke negociuar shitjen e gjihantëve italian me një grup të investitorëve kinezë, kryesuar nga Jinping dhe ata besohet të jetë se tashmëknë filluar të kontaktojnë Lippin.

Tuttosport beson se në qoftë se oferta e konsorciumi për klubin ka qenë e suksesshme, pronarët e rinj do të kthehet nga trajneri i cili në dy sezonet e fundit ishte në krye të klubit kinez Guangzhou Evergrande.

Lippi ishte përzgjedhës i Italisë në vitin 2006, kur ky ekipi fitoi Kupën e Botës.

Megjithatë, raportohet  nga La Gazzetta dello Sport se Carlo Ancelotti dhe Antonio Conte mbeten objektiva të lartë për ta marrë klubin kuqezi dhe në mungesë të tyre do të shikohet njëri ndërmjet Vincenzo Montella të Fiorentinas ose Unai Emery i Sevillas që janë kandidatët më të mundshëm e për postin.