Katër ‘pesha të rënda’ të Barcelonës ‘nuk i kuptojnë’ idetë e Xavit

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez është në gjendje rrethimi. Deri në muajin e fundit, atij i është dhënë përfitimi i dyshimit me drejtuesit e tij, diçka e fituar duke fituar një titull në La Liga, por pa dyshim që lidhet me të kaluarën e tij si lojtar. Tani raporte të shumta po godasin trajnerin me një ton kritik.

Pas thashethemeve që presidenti Joan Laporta i tha Xavit se do të ishte më mirë të mos pushonte Ilkay Gundogan, Robert Lewandowskin dhe Ronald Araujon, ka pasur edhe raportime për zhgënjim edhe nga bordi. Tani ka sugjerime se disa lojtarë kyç nuk janë plotësisht të kënaqur me menaxhimin e tij gjithashtu.

Sipas Bar Canaletes, i cili kohët e fundit raportoi se Barcelona ka hartuar një listë të ngushtë menaxheriale nëse Xavi duhet të zëvendësohet, katër nga yjet më të mëdhenj të Barcelonës po luftojnë për të kuptuar idetë e Xavit.

 

Lewandowski, Gundogan, Frenkie de Jong dhe Marc-Andre ter Stegen nuk janë të bindur nga planet e trajnerit spanjoll.

Kjo shoqërohet me një raport nga SER Catalunya që lojtarët e vjetër të Barcelonës nuk e kuptojnë pse po marrin kaq shumë ditë pushimi. Ndërsa orari i tij nuk ishte problem sezonin e kaluar, raporti thotë se ‘peshat e rënda’ të ndryshme janë të hutuara që ka ende shumë ditë pushimi kur gjërat po shkojnë keq për Blaugranët.

Do të kishte kuptim që këta katër lojtarë të ishin grupuar së bashku. De Jong dhe ter Stegen ndajnë një miqësi të krijuar nga ardhja në Barcelonë në vitin 2019, ndërsa tre të tjerët janë të gjithë gjermanishtfolës dhe me përjashtim të Andreas Christensen, formojnë të gjithë grupin e lojtarëve që vijnë nga një rajon i ngjashëm në veri të Evropës.

 

Po kështu, de Jong kundërshtoi menaxherin e tij pas humbjes së tyre ndaj Girona, duke pretenduar se humbja ishte faji i Barcelonës dhe se ata nuk luajtën mirë.

Gundogan e ka shprehur zhgënjimin e tij publikisht, edhe pse jo te Xavi, pas humbjes së tyre në El Clasico, dhe në disa raste Lewandowski është ankuar se Barcelona as nuk i bën shërbim të mjaftueshëm dhe as nuk merr mjaftueshëm lojtarë në zonat e sulmit.

Ndeshja e fundit në grupet e Europa League, arbitër shqiptar për Atalantën e Gjimshitit

Rikthimi nga lëndimi dhe debutimi në kampionatin kroat– Bujar Pllana flet për aventurën e re me Slaven Belupon dhe zbulon objektivat