Kapiteni legjendar i Shqipërisë, Lorik Cana është bërë protagonist duke dhënë një intervistë për gazetën polake ‘’Przeglad’’.

Cana foli për ndeshjen me Poloninë, ndikimin italian në futbollin shqiptar si dhe lavdëroi disa nga lojtarët e Kombëtares.

Ju ishit kapiteni i kombëtares shqiptare, e cila për herë të parë në histori mori pjesë në Kampionatin Europian në vitin 2016.

Tani në kualifikueset e Kupës së Botës 2022 Shqipëria ka gjashtë pikë dhe e ka mbajtur shansin e saj për të paktën pjesëmarrjen në play-off. Por a është e mundur

Natyrisht nuk është e lehtë. Kemi të bëjmë me Anglinë, Poloninë, Hungarinë, ekipe të mësuara për të luajtur në turne të tillë. Ne duam të jemi të paktën të tretët në grup. Do të ishte një arritje e madhe. Ne nuk duhet të fitojmë vetëm ndeshje me skuadra më të dobëta, por gjithashtu të marrim pikë me Poloninë dhe Hungarinë.

Çfarë rezultati prisni në ndeshjen e radhës?

Do të jetë e vështirë për ne në Poloni, por në shtëpi mund të presim ndonjë rezultat dhe të bëjmë një surprizë. Është e mundur kur keni lojtarë si portierët ose mbrojtësit tanë: Gjimshiti nga Atalanta, Hysaj nga Lacio dhe Kumbulla nga Roma.

A është rezultat i ndikimit italian? Të gjithë lojtarët e përmendur luajnë në Serie A, trajneri i ekipit tuaj është italiani Edoardo Reja, para tij ai drejtohej nga bashkatdhetarët e tij.

Patjetër. Shumë nga lojtarët tanë luajnë në Itali dhe kjo është shkolla më e mirë mbrojtëse. Ekipi u ndërtua nga trajnerë vendas, ka qenë e vështirë të shënosh një gol për një kohë të gjatë. Problemi është ofendues. Lojtarët e këtij formati mungojnë në rreshtin e dytë dhe sulmojnë. Ne gjithashtu kemi lojtarë interesantë. Ashtu si Manaj nga Barcelona. Sigurisht që e di që ai ishte në ekipin e dytë atje, por kohët e fundit ai filloi të merrej me ekipin e parë. Sidoqoftë, jam dakord që forca jonë është mbrojtja.

Dhe Ernest Muçi nga Legia?

Ka shënuar disa gola mbresëlënës. Ai është një talent i rritur në Shqipëri, tani ai luan për një klub të madh si Legia.

Transferimet e mëdha që ndodhën në fund: Saul te Chelsea, Greizmann te Atletico Madrid, De Jong te Barcelona

Dardanët nisën për në Batumi