Ja kur rikthehet aksioni në ligat kryesore të Evropës

Është Tottenhami i Antonio Contes që do të rihapë kampionatin e Premierligës. Në fushë ditë e hënë në ndeshjen e orës 13:30 në shtëpinë e Brentfordit. 

Kampionati anglez, që nga liga e lartë e në vazhdim, pavarësisht Botërorit të sapo përfunduar, rinis sipas traditës, me Boxing Day, të nesërmen e Krishtlindjeve, me 7 ndeshje kampionati.

Përveç Brentford-Tottenham, në orën 16:00, katër ndeshje, pastaj në orët e vona të pasdites, në shtëpinë e Aston Villas pritet edhe nënkampionët e Evropës Liverpool, i cili pret rikthimin e kampionit të botës, portierit argjentinas Emiliano Martinez dhe Robin Olsen.

Dita e 16-të e Premierligës mbyllet me liderin, Arsenalin, i angazhuar në derbin londinez ndaj West Hamit në shtyrjen e pazakontë prej 20.45, ndërsa të martën më 27 dhjetor Chelsea dhe Manchester United do të dalin në fushë tashmë pa Cristiano Ronaldon.

Ditë ndeshjesh në fushë edhe për Serinë B italiane, e cila në fakt nuk u ndal kurrë gjatë Kupës së Botës. Të 20 skuadrat do të jenë në fushë, dita e 19-të do të hapet me Brescia-Palermon në ndeshjen e drekës në orën 12.30 dhe do të përfundojë me supersfidën në San Nicola, mes Barit dhe Genoas në orën 20.30.

Në Francë, futbolli rikthehet me Ligue 2, divizioni i dytë, ndërsa rikthimi i Paris Saint Germain në fushë shtyhet për të mërkurën më 28 dhjetor.

Futbolli gjatë pushimeve: kur fillojnë sërish ligat eurpiane?

Të enjten e datës 29 fillon sërish La Liga spanjolle, me javën e pesëmbëdhjetë të shpërndarë në tre ditë, nga data 29 deri më 31 dhjetor, me tre ndeshje dhe Barcelona në fushë natën e Vitit të Ri.

Futbolli gjatë pushimeve: kur fillojnë sërish ligat eurpiane?

Të mërkurën e datës 28, po ashtu rifillojmë në Portugali, me dy ndeshje të Primeira Liga, ku janë luajtur 13 ditë deri tani.

Iniesta: Pedri është një talent i madh, nëse vazhdon kështu do të bëhet një nga më të mirët

Enea Koliçi zbulon nëse ka arritur marrëveshje me Ferizajn