Ish-pronari i Newcastle United në bisedime për ta blerë një tjetër skuadër angleze

Mike Ashley mendon se administratorët e Derbit nuk duan që ai të blejë klubin dhe po shqyrton investimet diku tjetër ndërkohë që mungesa e tyre e bashkëpunimit vazhdon.

Këshilltarët e ish-pronarit të Newcastle nuk kanë bërë asnjë përparim me administratorët e Quantuma në javët e fundit dhe, siç tha një burim: “Ai qëndron para portave me librin e tij të çeqeve, por ata e kanë mbyllur derën. Ata e kanë bërë atë të ndihet si një i pabesë”.

Megjithatë, me të brendshmit që hedhin dyshime mbi qëndrueshmërinë e interesave rivale nga vëllezërit Binnie me bazë në SHBA dhe një konsorcium që përfshin ish-kryetarin e Derbyt, Andy Appleby, nëse Ashley do të largohej, kjo do të ngrinte pyetjen se kush do të shpëtojë borxhin e ngarkuar. Quantuma ka dështuar të emërojë një ‘ofertues të preferuar’ pavarësisht se kanë thënë se ishin afër ta bënin këtë përpara Krishtlindjeve.

Ashley – i cili e shiti Newcastlen për 358 milionë euro në tetor – thuhet se po shikon sipërmarrje alternative në EFL, kriket dhe ekskluzivitet në The Hundred.

Një burim shtoi: “Ai dëshiron të investojë në diçka ku mund të bëjë një ndryshim, të argëtohet pak dhe të promovojë markat e tij. Ka shumë çështje të pazgjidhura në Derby për momentin, por ai gjithsesi nuk mund të marrë asnjë përgjigje nga administratorët”.

Ashley do të blinte Derbyn vetëm me Pride Park të përfshirë – aktualisht i përket ish-pronarit Mel Morris – dhe nuk dëshiron të trashëgojë një luftë ligjore me kryetarin e Middlesbrough, Steve Gibson, i cili ka një kërkesë kompensimi kundër klubit.

Ai ka theksuar gjithashtu se shitja e disa lojtarëve të rinj ka zhvlerësuar Rams, shkruan telegrafi.

EFL javën e kaluar bëri thirrje që të gjitha palët të mblidhen në një përpjekje për të shpëtuar Derbin nga likuidimi, por Ashley nuk është pjesë e asaj bisede.

Quantuma i ka thënë Sportsmail se i trajtojnë të gjitha palët e interesuara në mënyrë të barabartë. /

 

Zyrtare: Dukagjini bën një goditje të madhe, merr njërin nga talentët më të mëdhenj në Kosovë

Dukagjini merr një lajm të hidhur pas ndeshjes me Gjilanin