Irani po kërkon përjashtimin e SHBA-së pas postimit në Twitter

ShBA-ja është akuzuar për shkelje të rregullave të FIFA-s, nga mediat e financuara nga shteti iranian, me thirrjet për përjashtimin e ekipit nga Kampionati Botëror.

Ndërsa shumë sy do të jenë te Anglia kundër Uellsit të martën në mbrëmje, si amerikanët ashtu edhe Irani kanë ende një shans për të kaluar fazën e grupeve.

Të dy skuadrat përballen me njëra-tjetrën në ndeshjet e tyre të fundit në grupe të Kupës së Botës, me Iranin që vjen nga një fitore jashtëzakonisht e merituar ndaj Uellsit.

ShBA gjithashtu e mbajti Anglinë në një barazim dhe ishte ndoshta skuadra më e mirë kundër skuadrës së Gareth Southgate, me trajnerin e Anglisë të kritikuar rëndë për lënien jashtë të Phil Foden.

Një fitore për Iranin ose ShBA-në kur ata përballen me njëri-tjetrin do të shihte që ajo skuadër të kalonte në raundet e eliminimit, potencialisht edhe të kryesonte grupin në varësi të rezultatit tjetër.

Megjithatë, vendi i Lindjes së Mesme as që mendon se kjo lojë duhet të vazhdojë, duke i bërë thirrje FIFA-s të përjashtojë kundërshtarët e tyre të ardhshëm falë një postimi në mediat sociale.

Llogaria zyrtare e USMNT postoi në Twitter një imazh se si qëndron aktualisht Grupi B, por nuk përfshinte stemën “Allah” të Republikës Islamike dhe “tekbirët” nga flamuri me tre ngjyra i Iranit në imazh.

Media shtetërore e Iranit “Tasnim” ka pohuar se duke hequr emblemën nga flamuri, ShBA-ja ka thyer rregulloret e FIFA-s.

“Sipas nenit 13 të rregullave të FIFA-s”, postoi agjencia e lajmeve, “çdo person që ofendon dinjitetin ose integritetin e një vendi, një personi apo grupi njerëzish…do të sanksionohet me një pezullim që zgjat të paktën dhjetë ndeshje ose një periudhë të caktuar, ose çdo masë tjetër të përshtatshme disiplinore”.

Ky ishte mbishkrimi së bashku me formulimin e plotë të seksionit 13, direkt nga libri i rregullave të FIFA-s.

Pasi theksuan se shkelja e rregullave mund të vijë me një pezullim prej 10 ndeshjesh, ata më në fund konfirmuan se do të raportonin kundërshtarët e tyre të ardhshëm te organizatorët e Kupës së Botës.

“Këshilltari ligjor i Federatës iraniane të Futbollit thotë se shoqata sportive do të paraqesë një ankesë kundër ekipit të futbollit të ShBA-së në Komitetin e Etikës të FIFA-s pasi Ekipi Kombëtar i Futbollit i ShBA-së për meshkuj nuk respektoi flamurin kombëtar të Republikës Islamike të Iranit”, thuhet më tej në reagimin e tyre.

Lojtarët e Iranit po luajnë në Katar në sfondin e trazirave civile në vend, me protesta pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, pasi u arrestua për një hixhab ‘të papërshtatshëm’.

Luis Enrique: Duhej ta mposhtnim Gjermaninë

U dëmtua në ndeshjen e parë të Botërorit, Ronaldo i “vjetër” i dërgon mesazh inkurajues Neymarit