Hidhet shorti për grupet e Ligës së Evropës për edicionin 2023/24, vëmendja te Grupi B

Nga ora 13:00 ka filluar shorti për grupet e Ligës së Evropës, i cili u mbajtë në Monaco dhe tashmë janë mësuar tetë grupet.

Në Ligën e Evropës është hedhur shorti i cili përfshiu 32 skuadra – 12 kualifikuese automatike, dhjetë fitues të “play-off”-it të Ligës së Evropës dhe dhjetë skuadra që transferohen nga raundi i tretë i Ligës së Kampionëve.

32 skuadra u ndanë në katër vazo, bazuar në renditjen e koeficientit të klubit.

Pjesë e edicionit të sivjetmë janë disa klube të mëdha si Liverpooli, Ajaxi, Sevilla, Roma, Bayer Leverkuseni, Sporting Lisbona e shumë tjera.

Vëmendja padyshim se është te Grupi B, i cili tërhoqi ekipe si Ajaxi, Marseille, Brighton dhe AEK.

Ndryshe, Asnjë ekip nuk mund të luajë me një ekip tjetër nga vendi i tij. Çiftet dhe çdo kufizim tjetër do të njoftohen përpara shortit.

Faza e grupeve luhet të enjten nga 21 shtatori deri më 14 dhjetor, duke filluar në orën 18:45 dhe 21:00. Shorti për fazës nokaut, ku do të paraqiten nën-kampionët e grupeve dhe tetë skuadrat që transferohen nga Liga e Kampionëve, hidhet më 18 dhjetor.

Grupet

Grupi A: West Ham; Olympiacos; Freiburg; Backa Topala; 

Grupi B: Ajax; Marseille; Brighton; AEK;

Grupi C: Rangers; Real Betis; Sparta Praga; Aris Limmasol; 

Grupi D: Atalanta; Sporting Lisbona; Sturm Graz; Rakow; 

Grupi E:  Liverpool; Lask; Union St; Toulouse; 

Grupi F:  Villarreal; Rennes; Maccabi Haifa; Panathinaikos; 

Grupi G: AS Roma; Slavia Praga; Sheriff; Servette; 

Grupi H: Bayer Leverkusen; Qarabag; Molde; Hacken; 

Ftohen Daku e Muja, Sylvinho zbulon listën për ndeshjet e muajit shtator

Presidenti Ademi takohet me presidentin e UEFA-s, Aleksandër Çeferin