Hakimi: Jam i befasuar nga sjelljet e Messit

Mbrojtësi i ri i PSG-së thotë se është një “ëndërr” për të që të luajë përkrah fituesit gjashtë herë të Topit të Artë, i cili është më i rezervuar nga sa e kishte imagjinuar.

Lionel Messi është “i thjeshtë dhe i qetë” në dhomën e zhveshjes, sipas Archaf Hakimit, i cili pranon se është “befasuar” nga sjellja e superyllit të Paris Saint-Germain.

Messi e pa përfundimin e tij 21-vjeçar në Camp Nou këtë verë në mes të krizës financiare të Barcelonës, por ai shpejt zgjodhi PSG-në si klub ku donte të vazhdonte karrierën e tij të shkëlqyer.

34-vjeçari nënshkroi një kontratë dy-vjeçare në ‘Parc des Princes’ dhe thuhet se do të frymëzojë skuadrën e Mauricio Pochettino për lavdinë e Ligës së Kampionëve, por Hakimi është befasuar nga karakteri i tij i rezervuar larg fushës.

“Ndërtimi i një marrëdhënieje teknike me të është e lehtë! Unë i jap atij topin, unë vrapoj dhe ai do ta vendosë aty ku i takon!”

Mbrojtësi i PSG-së, i cili gjithashtu iu bashkua klubit në merkaton e verës, i tha L’Equipe. “Unë u befasova nga mënyra se si ai sillej, ai është i thjeshtë, i qetë.”

Hakimi është mirënjohës për mundësinë për të luajtur së bashku me Messin, dhe mendon se ai dhe pjesa tjetër e shokëve të tij të skuadrës mund të arrijnë një nivel të ri ndërsa punojnë me gjashtë herë fituesin e Topit të Artë.

“Që Messi të largohet nga Barca, si të gjithë të tjerët, nuk e prisja, dhe kur dëgjova se po vinte këtu, çfarë mund të them? Një ëndërr për mua!” ai shtoi.

“Kam luajtur me shumë lojtarë të mëdhenj dhe i vetmi që më ka munguar ishte Messi! Jam krenar që evoluoj me një futbollist kaq të mirë.

“Për të përparuar, unë do t’i kushtoj vëmendje mënyrës sesi stërvit, si luan. Do të rritet skuadra dhe secili prej lojtarëve që e përbëjnë atë. Ne flasim të njëjtën gjuhë, përveç kësaj, pak nga pak do të njihemi me secilin tjeter”, përfundoi ylli marokien.

Ndryshe, Hakimi e ka nisur mjaft mirë aventurën me PSG-në duke regjistruar tri gola e dy asistime pas tetë xhirove të para në kampionatin francez.

Zaniolo nuk përmbahet ndaj tifozëve të Lazios, i ofendon duke kapur organin gjenital

Ramsey drejt rikthimit në Angli