Guardiola thyen rekordin e Mourinhos në Premierligë

Pep Guardiola bën histori në Premierligën angleze.

Tekniku spanjoll, ka arritur fitoren e 100-të në ligë, përcjellë Gazeta Olle.

Kjo e bën Guardiolën si  trajneri që e arrin këtë shiftë më së shpejti, pra vetëm pas 134 ndeshjes.

Guardiola e ka thyer rekordin të cilin e mbante, Jose Mourinho me Chelsean, që kishte arritur 100 fitore në 142 ndeshje.

Me Cityn, ish trajneri i Barcelonës dhe Bayernit, ka arritur që të fitojë dy tituj të kampionit në elitën e futbollit anglez dhe atë në dy vjetët e fundit.

Përveç Premier Leagues, Guardiola ka fituar gjithçka në futbollin anglez me Manchester City, por nuk ka arritur ende ta fitojë Ligën e Kampionëve dhe skuadrën angleze./Gazeta Olle