Guardiola dhe De Bruyne mund të largohen nga City

Pep Guardiola dhe Kevin De Bruyne mund të largohen të dy nga Manchester City në vitin 2025 dhe tifozët mendojnë se kanë punuar për klubin e tyre të ardhshëm.

Guardiola bëri histori në Ligën Premier duke i siguruar Manchester Cityt titullin e katërt radhazi në ligë me De Bruyne në zemër të suksesit të tyre sërish.

Belgu ka luajtur më pak minuta se zakonisht këtë sezon për shkak të lëndimeve, por ka arritur ende katër gola dhe dhjetë asistime në vetëm 17 paraqitje në ligë.

Dyshja kanë qenë në City për gati një dekadë, por pikëpyetje mbeten për të ardhmen e tyre afatgjatë në klub, të dy kanë një kontratë që skadon në vitin 2025.

Guardiola pranoi pas fitores kundër West Hamit se ai është ‘më afër largimit sesa qëndrimit’, por konfirmoi se do të menaxhojë skuadrën sezonin e ardhshëm ndërsa De Bruyne besohet të jetë një nga objektivat kryesore të Arabisë Saudite për afatin e transferimeve të verës.

Megjithatë, një destinacion krejtësisht i ndryshëm është shpallur për të spanjollin dhe belgun kur skadon kontrata e tyre në City – New York City FC.

Përdoruesi i X “Real Tomie” pretendon se një lëvizje në Major League Soccer (MLS) mund të jetë në kartat pasi drejtuesit në New York janë të etur për të ‘paralajmëruar në fillimin e një epoke dhe stadiumi të ri’.

Klubi në pronësi të City Football Group aktualisht i luan ndeshjet e tyre në stadiumin ikonik Yankee, por vendi përdoret kryesisht për bejsboll dhe ndërtimi i stadiumit të tyre të ri është planifikuar të fillojë këtë verë dhe pritet të duhen 30 muaj për t’u përfunduar.

Tifozi më tej shton se Guardiola ka jetuar në Nju Jork më parë dhe ka besim në rritje se ai mund të kthehet në Shtetet e Bashkuara, duke marrë De Bruyne me vete.

“Stadiumi dhe zhvillimet e reja të Nju Jorkut, investim 1 miliard paund në CFG, Kupa e Botës, përmirësime të markës, pagesa të lehta për PEP dhe KDB që e duan Nju Jorkun dhe nuk duan të shkojnë te një rival”, shtoi Tolmie në X.

City Football Group bashkëthemeloi New York City FC në 2013 me klubin që luajti sezonin e tyre të parë në sezonin 2015 MLS. Ata fituan Kupën e tyre të parë MLS në 2021. /Telegrafi/

Milot Rashica mund të ketë Mourinhon trajner në Besiktas

Armend Thaqi largohet nga Kosova, transferohet në Rumani