Gliha: Rumania është favorite, por ne duam fitore

Përzgjedhësi i Kosovës, Primoz Gilha dhe mbrojtësi Mërgim Vojvoda, kanë qenë të pranishëm në konferencë për media para ndeshjes Rumanisë.

Ndeshja zhvillohet të martën nga ora 20:45 dhe Kosova e ka si mundësi të fundit fitoren në këtë ndeshje që të mbetet në hap për kualifikim me Rumaninë dhe Izraelin, që janë rival për pozitën e dytë.

Gliha ka thënë se kanë ardhur për rezultat pozitiv në këtë ndeshje dhe do të japin gjithçka për ta arritur. Ai zbuloi se ka marrë informacione për lojtarët rumunë nga dyshja Ermal Krasniqi (CFR Cluj) dhe Albion RrahmanI (Rapid) që luajnë në elitën e futbollit rumun.

“Pres një rezultat pozitiv. Ne do të japim gjithçka. Ne luajmë kundër një ekipi me shumë lojtarë teknikë. Por kemi edhe lojtarë të mirë, që zhvillohen në klube të mëdha”, ka thënë fillimisht Gliha.

Tutje ai u ndal te ndeshje duke thënë se të dy skuadrat kanë nevojë për pikë dhe se shikueset do të kënaqen me lojë. Gliha e sheh Rumaninë si favorit për pozitën e dytë në grup.

“Ndihemi shumë mirë, jemi përgatitur mirë për mua. Jam i sigurt se loja do të jetë shumë e mirë, sepse ne kemi nevojë për pikë, Rumania ka nevojë për pikë. Jam i sigurt se shikuesit do ta shijojnë ndeshjen”.

“Problemet politike? Ne nuk mendojmë kështu, për ne është e rëndësishme të shijojmë futbollin, të luftojmë, të jemi të disiplinuar, pastaj të shohim se çfarë do të ndodhë”.

“Po, me siguri (Rumania është favorite për vendin e dytë). Nesër do të shohim ”, ka thënë Primoz Gliha.

I pyetur nëse ka marrë informacion për Rumaninë nga kosovarët që luajnë në elitën e futbollit rumun, Gilha është përgjigjur duke buzëqeshur: “Po, kam folur me ta”.

Rumania është e dyta me 9 pikë deri më tani nga pesë ndeshje, ndërsa Kosova ka 4 pikë në Grupin I.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit pezullon licencën e Federatës së Karatesë

Gazetari e pyet për parullat “Kosova është Serbi” – Mërgim Vojvoda i thotë ta shikojë logon që e ka në zemër