Giresse: Nuk është aspak e lehtë t’i bindësh futbollistët të luajnë për Kosovën

Alain Giresse ka dhënë një intervistë për mediumin “Le Quotidien du Sport”, duke folur për aventurën e tij aktuale te Përfaqësuesja e Kosovës.

Ndër tjerash, selektori i “Dardanëve” bëri të ditur se sa e vështirë është që të binden lojtarët që kanë nënshtetësi tjetër, por prejardhje nga Kosova që të vijnë dhe të luajnë për vendin tonë.

Më poshtë mund të lexoni të plotë intervistën e Giresse dhënë mediumit francez në prag të rikthimit të ndeshjeve të Kosovës në Ligën e Kombeve:

Patëm kënaqësinë të bisedonim me Alain Giresse pak para nisjes së tij për në Kosovë, ku do të vazhdojë misionin e tij emocionues për zhvillimin e kësaj Përfaqësueseje të re.

Alain, ju jeni trajner i Kosovës, nuk është e njëjta punë me atë të Didier Deschamps me blutë…

“Le të themi se mënyra për ta bërë këtë nuk është saktësisht e njëjtë. Sidomos kur bëhet fjalë për gjurmimin e lojtarëve. Nëse disa lojtarë nuk luajnë në Francë, ata kanë një dukshmëri që i lejon Didierit t’i ndjekë ata. Për Kosovën është më e ndërlikuar”.

Fakti i të qenit një vend i ri dhe veçanërisht i anëtarësimit në FIFA për vetëm gjashtë vjet, e thekson edhe më shumë problemin…

“Siç e dini, ky vend lindi nga shpërbërja e Jugosllavisë. Zgjedhja ka ekzistuar zyrtarisht vetëm për gjashtë vjet. Gjatë luftës, shumë kosovarë u larguan dhe u vendosën në vendet evropiane, ku filluan me ekipet e të rinjve. Ky është rasti i (Xherdan) Shaqirit për shembull, i cili zgjodhi Zvicrën, por që mund të kishte luajtur për Kosovën”.

Sot, a është prioriteti juaj gjetja e këtyre lojtarëve që mund të ndihmojnë ekipin tuaj të përparojë?

“Jo prioritet, jo, por një element i rëndësishëm. Merrni për shembull portierin e dytë të Frankfurtit (Diant Ramaj, i lindur në vitin 2001) , ai është me origjinë nga Kosova, por është një reprezentues gjerman në ekipet e të rinjve. Ka shumë si ai. Nuk është e lehtë t’i bindësh të veshin ngjyrat e vendit të tyre të origjinës. Është një fenomen që e kam hasur shumë në Afrikë, jo i lehtë për t’u zgjidhur. Mbaj mend që kam bindur një lojtar që po kthehej për herë të parë në vendin e tij të origjinës. Ai ishte rritur në Francë, kishte kulturë franceze dhe po kthehej për herë të parë në Afrikë për të luajtur me përzgjedhjen e origjinës së tij”.

Sot, me apo pa këta lojtarë, cila është ambicia juaj me Kosovën?

“Ambicia është që ekipi të përparojë. Është një vend i vogël, krejt i ri, një përzgjedhje që ka gjashtë vjet…”.

Objektivi është kualifikimi në Euro 2024?

“Të shkosh në Euro, është ende një ëndërr e realizuar… Shortin e shohim në tetor (shorti i grupeve për play-off do të hidhet më 9 tetor), por nuk do të jemi favorit … (buzëqesh)”

A nuk është zhgënjyese të dini se nuk do të fitoni kurrë asgjë, apo edhe se nuk do të merrni pjesë në një garë të madhe ndërkombëtare?

“Kur mbërrita në Tunizi (Alain Giresse ishte trajner i Tunizisë midis 2018 dhe 2019) , një gazetar më vuri në dukje se nuk kisha fituar kurrë asgjë. Por, unë kurrë nuk kam lënë një përzgjedhje në gërmadha, madje përkundrazi. Kur mbërrita në Gabon për shembull (2006/2010) , ekipi ishte i 156-ti në renditjen e FIFA-s , dhe kur u largova, ishte i 40-ti . Është rezultat i punës së mirë të bërë”.

Duhet të jesh i durueshëm me Kosovën sot, siç ishte rasti me përzgjedhjet afrikane. Në vitin 2019, humba në gjysmëfinalen e CAN-it, me Tunizinë kundër ish-skuadrës sime, Senegalit. Aliou Cisse më bëri nderime duke shpjeguar se finalja që do të luante kundër Algjerisë (fitorja e Algjerisë) ishte gjithashtu e imja sepse kisha hedhur themelet e ekipit”.

Kosova rikthehet në aksion më 24 shtator, atëherë kur përballet si mysafir me Irlandën e Veriut në kuadër të Ligës së Kombeve.

Alarm për Shqipërinë, Kumbulla pëson lëndim

Interi rikthehet te fitorja në Serie A