Gazeta zvicerane Blick me reportazh te Liria e Prizrenit: Po rritet cilësia në Superligën e Kosovës

Sot do të zhvillohet ndeshja kualifikuese për Kampionatin Evropian Euro 2024, mes Kosovës dhe Zvicrës në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ në kryeqytet.

Shumë media zvicerane kanë zbarkuar në Kosovë dhe nuk mungojnë reportazhet interesante nga vendi ynë.

Gazeta më e madhe zvicerane Blick ka vizituar njërin nga klubet më të vjetra në Kosovë, Lirinë e Prizrenit duke i bërë një reportazh.

“Prizreni, një orë me makinë nga kryeqyteti Prishtina dhe qyteti i dytë më i madh i Kosovës, ka shumë bukuri. Qyteti i vjetër është i kalldrëmuar dhe i pyllëzuar, ka shumë kafe mbi ujë. Jo shumë larg qendrës ndodhet stadiumi Përparim Thaçi, ku skuadra e parë e KF Liria Prizren po stërvitet pasditen e së enjtes vonë”.

“Ndërsa Përfaqësuesja e Kosovës është një forcë në rritje në futbollin evropian, liga vuan nga problemet e infrastrukturës dhe një reputacion të dobët. Të paktën rezultatet e mira të FK Ballkanit, e cila u kualifikua për të dytën herë radhazi në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës, hodhën pak dritë mbi këtë ligë. Po kështu edhe paraqitjet e Dritës, klubit tjetër të madh të vendit, i cili u përball me Feyenoord vitin e kaluar dhe Viktoria Plzen këtë sezon”, shkruan Blick.

Blick vazhdon repoartazhin për Lirinë e Prizrenit, ku kanë marrë në prononcim mbrojtësin e talentuar Redon Arifin.

“Liria nuk mund të krahasohet me dy skuadrat kryesore Ballkanin e Dritën, pasi sapo janë rikthyer në Superligë. Është një kampionat me 10 ekipe ku secili ekip luan katër herë me rivalët e tyre”, shkruan Blick.

“Ballkani dhe Drita janë mbi të gjithë të tjerët”, thotë fillimisht Redon Arifi.

“Më vjen mirë që erdhët për të raportuar për futbollin e Kosovës vetëm këtë vit dhe jo tre vjet më parë. Infrastruktura është ende e dobët, por ka ndryshuar shumë për mirë”, thotë ai, duke treguar terrenin me bari artificial që shërben si fusha kryesore dhe prej të cilit vetëm një tribunë është e mbuluar ndërsa po presin për të dytën.

“Stadiumi ynë është i mirë. Mund të strehojë rreth 8000 spektatorë. Problemi ynë nuk është stadiumi, por se është i mbipopulluar. Nuk jemi të vetmit që luajmë këtu”, thotë Arifi.

Skautët tani kanë edhe Kosovën në radarin e tyre

Gjysma e klubeve luajnë në terren artificial, të tjerët në terren natyror, thotë Arifi, “si në Zvicër”. Ai e njeh Zvicrën, pasi ka kaluar tre muaj në një test me ekipin U21 të FC Luzern.

“Nuk funksionoi me një kontratë, ende jo”. Lojtari i Kombëtares U19 shpreson për mundësi të tjera. Ai ëndërron më shumë.

“Liverpool është ëndrra ime. Nuk jam ende aty, por po luftoj çdo ditë për t’u përmirësuar. Unë jam i madh, i fortë, i mirë në ajër dhe kam një top të gjatë të mirë”, vazhdoi tutje Arifi.

Arifi dhe talentet e tjerë të rinj në vend po mbështesin dukshmërinë në rritje të ligës. “Shumë skautë po shikojnë nëpër Kosovë. Nëse paraqitem mirë, do të marr oferta”.

Në javët e fundit ai ka folur shpesh me ish-lojtarin e GC, Mergim Bajrami, për Zvicrën dhe kampionatin e tyre. Arifi: “E di që futbollistët në Zvicër duhet të punojnë vetëm jashtë futbollit nga liga e tretë më e lartë e tutje, Liga e Promovimit”. Në Kosovë realiteti është ndryshe. “Këtu mund të fitoni 500 euro në muaj, madje deri në 1000 euro. Ballkani dhe Drita paguajnë më shumë sepse përfitojnë nga garat evropiane”, tha Arifi.

A ka kaluar Kosova tashmë fqinjët e saj?

Klubet e tjera nuk mund të paguajnë shuma të mëdha, por ata përpiqen ta kompensojnë këtë duke paguar akomodimin dhe ushqimin për lojtarët.

“Askush nuk mund të ankohet dhe të gjithë janë të lirë të punojnë me kohë të pjesshme”, thotë Arifi. Paratë nuk janë të rëndësishme për të për momentin, ai thotë: “Unë jam i ri dhe dua të përmirësoj veten. Prindërit e mi më ndihmojnë shumë dhe kështu mund të përqendrohem 100 për qind në futboll pa menduar për paratë”.

Ai është i sigurt se paratë do të vijnë automatikisht më vonë nëse paraqitet mirë.

Bajram Shala, menaxher i kombëtares së Kosovës dhe njohës i futbollit vendor, konfirmon rritjen e cilësisë së ligës.

Bajram Shala

“Duke pasur parasysh kushtet, stadiumet e këqija, fushat e këqija, cilësia e futbollit kosovar është në fakt shumë e mirë”, thotë Shala.

“Po bëjmë progres në koeficientin e UEFA-s. Nuk kam frikë të them se liga jonë tashmë është më konkurruese se ajo e vendeve fqinje si Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria. Dhe ne nuk jemi larg nga Sllovenia. Edhe pse liga jonë ka vetëm shtatë vite që është pranuar në UEFA”, tha Shala.

Ferizaj tregon forcën, mposht me rezultat të thellë skuadrën e Superlgës

Lëndohet ylli i Kosovës, mungesë e madhe ndaj Zvicrës