Franca e dërgon Anglinë në shtëpi, luan në gjysmëfinale ndaj Marokut

Franca ka arritur ta mposht Anglinë me rezultat 2-1 për të kaluar në gjysmëfinale të Kupës së Botës.

‘Gjelat’ ishin të parët që rrezikuan me Olivier Giroud, i cili gjuajti, por në vend ishte Jordan Pickford.

Por në minutën e 17-të, Franca arriti të shënojë me Auriel Tchouamenin që lëshoi një goditje të fortë nga distanca për të gjetur rrjetën për 1-0.

Anglia tentoi të kthehej në lojë, pasi rrezikoi fillimisht me Luke Shaw nga një goditje dënimi, por Hugo Loris ishte në vend.

Pas tij ishte radha e Harry Kane që në minutën e 22-të, humbi rast të mirë.

‘Tre luanët’ kërkuan penallti në minutën e 25-të, por gjyqtari nuk ishte i atij mendimi.

Në minutat e fundit të pjesës së parë kishte tempo, por rastet e mira munguan.

Fraksioni i dytë nisi më mirë për ‘Tre Luanët’, ku rrezikuan me Jude Bellingham dhe Harry Maguire, por Hugo Loris nuk lejoi të befasohej.

Në minutën e 52-të, Anglia fitoi penallti kur Tchouameni rrëzoi në zonë Bukayo Sakan. Nga pika e bardhë ishte i saktë Harry Kane që shënoi për 1-1.

Anglezët kishin rast të mira që të merrnin epërsinë, kur fillimisht Harry Maguire me një gjuajtje me kokë goditi shtyllën, ndërsa pas tij Bellingham u rrëzua në zonë duke kërkuar penallti, por gjyqtari nuk mendoi për pikën e bardhë.

Në minutën e 77-të, Giroud gjuan bukur nga brenda zonës, por Pickford bëri një pritje të madhe.

Pas një minute, Gjelat kthyen epërsinë për 2-1, kur Olivier Giroud u gjend mirë në zonë pas një harkimi të Antoine Griezmann për të shënuar në portën e Pickford.

Por se kjo ndeshje ishte e zjarrtë, e tregon edhe minuta e 80-të, kur Mason Mount pengohet në zonë nga Theo Hernandez, e gjyqtari pas dy minutash akordoi penallti, pasi e shikoi rastin në VAR.

Harry Kane edhe një herë e mori përsipër gjuajtjen e penalltisë, por kësaj radhe goditja e tij ishte e dobët dhe shkoi mbi portë.

Anglia në minutat e fundit u mundua me të gjitha forcat që të gjejnë golin që do t’i dërgonte në vazhdime, por nuk ia arritën.

Franca kalonë në gjysmëfinale ku do të përballet me Marokun.

Georginia Rodriguez shpërthen pas eliminimit të Ronaldos nga Kupa e Botës: Të tradhtoi shoku yt

Kompletohen çiftet gjysmëfinaliste, datat dhe orari kur do të zhvillohen dy sfidat