Formacionet zyrtare të Finalissima ndërmjet Italisë dhe Argjentinës

Në stadiumin Wembley të Londrës zhvillohet përballja ndërmjet Italisë dhe Argjentinës e quajtur Finalissima.

Takimi i këtij viti shënon edicionin e tretë të përballjes ndërmjet kampionit të Evropës dhe kampionit të Amerikës Jugore.

Në këtë rast do të takohen Azzurrët, fitues të ‘Euro 2020’ (që u zhvillua në vitin 2021) dhe Albicelestët , fitues të Copa America të vitit 2021.

Ndeshja që është një ringjallje e Kupës Artemio Franchi e luajtur për herë të fundit 29 vjet më parë, po organizohet nga UEFA dhe CONMEBOL si pjesë e një partneriteti të rinovuar midis dy konfederatave.

Përzgjedhësit Roberto Mancini dhe Lionel Sebastian Scaloni i kanë caktuar taktikat e tyre dhe i kanë zgjedhur formacionet me të cilat do ta fillojnë takimin.

Formacioni startues i Italisë: Donnaumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson; Pessina, Jorginho, Barella; Bernardeschi, Belotti, Raspadori.

Formacioni startues i Argjentinës: Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico; De Paul, Guido Rodriguez; Messi, Dybala, Di Maria; Lautaro Martinez. /Telegrafi/

Askush nuk mund t’ia kalojë në Shqipëri, statistikat e Visar Bekaj me Tiranën janë thjesht mbresëlënëse!

Kosova mban stërvitjen e fundit para përballjes me Qipron