Superliga Live: Përfundojnë ndeshjet në BKT Superligën e Kosovës

Sot zhvillohen ndeshjet e xhiros së 35-të në BKT Superligën e Kosovës në futboll. 

Njëherit, kjo është java e parafundit e këtij edicioni mjaft interesant, shkruan Gazeta Olle.

Tashmë dihet kampioni dhe dy skuadrat që kanë rënë nga elita e futbollit kosovar.

Por, luftë e madhe po zhvillohet për t’i ikur pozitës së tetë, që dërgon në barazh.

Drenica, Malisheva, Dukagjini dhe Prishtina janë skuadrat që po luftojnë për t’iu shmangur pozitës së tetë në tabelë.

E ndeshja kryesore e ditës së sotme në BKT Superligë zhvillohet në kryeqytet, ku përballë njëra tjetrës janë dy rivalët e vjetër Prishtina dhe Drita.

Kryeqytetasit me një pikë nga kjo përballje do të ishin të kënaqur pasi nuk do të rrezikonin më atë pozitën e tetë, derisa gjilanasit kërkojnë triumfin për pozitën e dytë pasi kanë ende gjasa.

Dukagjini do ta zhvillojë njërën nga duelet më të rëndësishme, pasi në Klinë pret Llapin që tanimë nuk ka objektiva pasi ka siguruar Evropën dhe nuk mund të shkoj më lartë se pozita e katërt.

Interesant pritet të jetë edhe dueli mes Drenicës dhe kampionit të ri të Kosovës, Ballkanit që do të zhvillohet në Skenderaj.

Ndërkohë nxehtë pritet të jetë edhe përballja Gjilani – Malisheva, me vendasit që kërkojnë pikët për ta siguruar vendin e dytë, derisa mysafirët pikët për t’i ikur fundit.

Krejt në fund do të përballen në Lipjan dy skuadrat e rëna tanimë nga elita e futbollit kosovar, Ulpiana dhe Feronikeli.

Të gjitha ndeshjet e kësaj xhiro në BKT Superligën e Kosovës fillojnë nga ora 15:00.


PRISHTINA – DRITA 0-1

– Përfundon ndeshja

90+ GOOOOOOL Simonovski shënon gol në sekondat e fundit.

– Fillon pjesa e dytë

– Përfundon pjesa e parë

1′ Fillon ndeshja

Formacionet zyrtare:

Prishtina: Haxho, Krasnqi, Pllana, Mici, Boshnjaku, Abazi, Zyba, Krasniqi, Hoti, Mankenda, Kryeziu

Drita: Rexhepi, Islami, Limani, Cuculi, Blakqori, Broja, Islami, Namani, Kryeziu, Ajzeraj, Simonovski


DUKAGJINI – LLAPI 4-2

– Përfundon ndeshja

69′ GOOOOOOOL Chibueze shënon golin e katërt për vendasit.

66′ GOOOOOOOL Llapi arrinë golin e dytë në ndeshje.

62′ GOOOOOOOL Dukagjini thellon epërsin ndaj Llapit.

57′ GOOOOOOOL Dukagjini kalon në epërsi.

– Fillon pjesa e dytë

– Përfundon pjesa e parë

45+ GOOOOOOOL Llapi barazon rezultatin.

45+ GOOOOOOOL Dukagjini kalon në epërsi.

1′ Fillon ndeshja

Formacionet zyrtare:

Dukagjini: Muhaxhiri, Hasanaj. Zenunaj, Palushaj, Basriu, Shabani, Jashanica, Carioca, Gashi, Mërlaku, Chibueze.

Llapi: Abdullahu. Jashari, Veliu, Maliqi, Shillova, Sadriu. Dushkaj, Ahmeti, Peposhi, Shabani, Fazliu


DRENICA – BALLKANI 3-1

– Përfundon ndeshja

78′ GOOOOOOL Drenica rikthehet në ndeshje.

62′ GOOOOOOL Drenica barazon rezultatin në 1-1.

54′ GOOOOOOL Ballkani në epërsi.

– Fillon pjesa e dytë

– Përfundon pjesa e parë

1′ Fillon ndeshja

Formacionet zyrtare:

Drenica: Pas pak…

Ballkani: Ljuljanovic, Gashi, Potoku, Dellova, Sinani, Bytyqi, Jashanica, Malaj, Hoffman, Solomon, Zeka.

 


GJILANI – MALISHEVA 3-4

– Përfundon ndeshja

70′ GOOOOOOL Malisheva rikthen rezultatin në Gjilan

61′ GOOOOOOOL Malisheva barazon rezultatin në 2-2.

– Fillon pjesa e dytë

– Përfundon pjesa e parë

45′ GOOOOOOL Gerhard Progni me një gol nga gjuajtia e lirë rikthen Gjilanin në epërsi.

44′ GOOOOOOOOL barazon Malisheva në fund të pjesës së parë.

9′ GOOOOOOOOOL Gjilani kalon në epërsi pas nëntë minutave.

1′ Fillon ndeshja

Formacionet zyrtare:

Gjilani:Ymeri. Torassa, Sorsa, Krasniqi, Useini, Ismaili, Musolli, Kelmendi, Veliu. Prekazi, Progni

Malisheva: Gashi, Pira, Xhaka, Kryeziu, Dumani, Maliqi, Bruqi, Shabani, Pefqeli, Oliver, Sobowale


ULPIANA – FERONIKELI 6-2

– Përfundon ndeshja

– Fillon pjesa e dytë

– Përfundon pjesa e parë

1′ Fillon ndeshja

Formacionet zyrtare:

Ulpiana: Pas pak…

Feronikeli: Pas pak…


/Gazeta Olle/

Në rrahjen mes tifozëve në ndeshjen Prishtina – Ylli, u lëndua rëndë një person

Torcida udhëtojnë drejt Pejës me numër të madh