Finalja e madhe e Euro 2020, Itali – Angli zhvillohet me 11 korrik në Wembley

Euro 2020 tashmë ka dy finalistët e saj. Italia dhe Anglia do të luajnë për titullin e më të mirit të dielën  më 11 korrik.

Skuadra e Mancini kaloi pasi mposhti Spanjën me penallti, ku ishte më efektive në gjuajtjen e tyre, duke humbur vetëm një goditje dhe duke përfituar nga dy gabimet të La Rojas.

Koha e rregullt dhe vazhdimet ishin mbyllur 1-1 me golat e Federico Chiesas dhe Alvaro Moratas.

Ndërsa ekipi i Gareth Southgate kapërceu Danimarkën në kohën shtesë me një penallti mjaft të ‘diskutueshme’ nga shumë njohës të futbollit.

Edhe në ndeshjen Angli – Danimarkë koha e rregullt u mbyll 1-1, ndërsa goli i Harry Kane pas huqjes së penalltisë nga topi i kthyer vendosi ndeshjen .

Anglia do të luajë në Ëembley për titullin e tyre të parë në Kampionatin Evropian, ndërsa Italia e ka fituar një herë këtë trofe.

Llapi sonte debuton në garat ndërkombëtare, luan në Conference League ndaj Shkupit

Itali – Angli, janë takuar 13 herë gjatë historisë – statistika në favor të Italisë