Fatmirja pret fëmijë, lë eventin e madh

Fatmire Alushi e ka bërë të ditur lajmin se ajo nuk do të luaj në Kupën Botërore të femra në Kanada, pasi ajo po pret një fëmijë. Futbollistja shqiptare që ka luajtur 79 herë për Gjermaninë e bëri këtë deklaratë me anë të një deklarate për shtyp në faqen e internetit të Shoqatës së Futbollit të Gjermanisë (DFB).

“Sigurisht mua do të më pëlqente që të luajë në Kupën e Botës, por ka gjëra në jetë që janë më të rëndësishme se futbolli”, 27-vjeçari tha,  e cila është e martuar me lojtarin e Përfaqësuese së Kosovës, Enis Alushin.

Ajo tha se do të mundohet të kthehet të luaj pasi ta lidn fëmijës e saj.

Trajneri i ekipit kombëtar të femnave Silvia Neid ka thënë se humbja e Alushit nga ekipi i saj, për Kupën e Botës është një humbje e madhe.

“Ajo është një lojtare e rëndësishëm për ne”, tha në faqen e internetit DFB, Neid. “Por, unë jam e sigurisht e lumtur për të dhe i uroj gjithë të mirat për këtë fazë të re në jetën e saj”.

‘Kupa e Botës 2015’ për femra fillon në Kanada me 6 qershor.