Fantastike: Armand Duka njeriu i dytë i futbollit në Evropë, bëhet Zv.President i UEFA-s

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që arrin në një pozicion kaq të lartë në hierarkinë e futbollit europian.

Vendimi u mor sot në mbledhjen e radhës së Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, që zgjodhi Presidentin Duka me votim unanim në postin e numrit dy të qeverisë së futbollit europian.

Një tjetër votëbesim i rëndësishëm për numrin një të futbollit shqiptar, që pak muaj më parë u zgjodh për herë të dytë anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s në Kongresin e 47-të të UEFA-s që u zhvillua në Lisbonë, Portugali.

Në këto zgjedhje Presidenti Duka arriti një rekord teksa u rendit në vendin e parë në bazë të votave, si më i votuari, duke u zgjedhur me 45 vota në total nga 55 të tilla dhe duke marrë kështu për herë të dytë besimin e delegatëve të shumë federatave të mëdha europiane.

/Gazeta OLLE/

Gliha paralajmëron Dinamon: Të keni kujdes nga Ballkani

Arritje historike për FSHF, Shqipëria mirëpritëse e finaleve të Kampionatit Europian 2025 për u17