Edi Rama uron Distria Krasniqin: Luaneshë, bravo!

Edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka uruar medaljen e artë, xhudistes kosovare, Distria Krasniqi.

Rama e ka quajtur “luaneshë” Krasniqin, teksa e ka komplimentuar për suksesin e arritur në Lojërat Olimpike, që po mbahen në Tokio të Japonisë.

Pejania ka fituar ndeshjen e parë ndaj me ‘ippon’ ndaj brazilianes, Gabriela Chibana, ndërsa në çerekfinale mposhti gjithashtu me ‘ippon’ Chen Hao Lin në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Kjo është medalje e dytë olimpike për shtetin e Kosovës, pasi e para i përket Majlinda Kelmendit, e cila fitoi të artën në kategorinë deri në 52 kilogramë në Rio de Janiero të Brazilit në vitin 2016.

Shënoi tre gola dhe dëmtoi Sabien Lilajn, Myrto Uzuni me gjest të madh ndaj futbollistit të Prishtinës

Distria Krasniqi: Fitoren ia dedikoj Kosovës