E votoi Messin para Benzemas, tifozët madrilen i dalin kundër – Alaba detyrohet të reagoj publikisht (Foto)

Është duke u komentuar shumë aspekti se si kanë votuar kapiten e ekipeve ndërkombëtare për të nominuarit e çmimit “The Best” nga FIFA.

Ceremonia e mbajtur mbrëmë në Paris e shfaqi Lionel Messin si lojtarin më të mirë për vitin 2022.

Por, votat e kapitenëve të ekipeve kombëtare kanë zënë në befasi shumë kënd, siç është rasti i David Alabas.

Mbrojtësi i Real Madridit votoi për Lionel Messin në kategorinë e lojtarit më të mirë të FIFA-s për meshkuj, përpara shokut të skuadrës, Karim Benzemas. Pasi mori shumë kritika që kur lajmi doli në dritë, kapiteni i Austrisë përmes rrjeteve sociale ka shpjeguar vendimin e tij.

“Lidhur me çmimin më të mirë të FIFA-s: Kombëtarja e Austrisë votoi për këtë çmim si ekip, jo vetëm unë. Të gjithë në këshillin e ekipit mund të votojnë dhe kështu vendoset. Të gjithë e dinë, veçanërisht Karimi, sa shumë e admiroj atë dhe paraqitjet e tij dhe e kam thënë shpesh se për mua ai është sulmuesi më i mirë në botë, dhe kështu është ende. Pa dyshim”, ishte arsyetimi i tij.

Lista e kombëtares austriake votoi Messin përpara Benzemas, me Kylian Mbappen që është në vendin e tretë. Votimi, megjithatë, u regjistrua zyrtarisht si i ardhur vetëm nga kapiteni Alaba.

FBK me vendim të ri, tani tifozët kanë drejtë të shpalosin transparentët në ndeshjet e basketbollit

Votat e Xhakës si kapiten i Zvicrës për lojtarin më të mirë nga FIFA