Drita – Gjilani, ja cilën skuadër e favorizojnë statistikat

Derbi mes Dritës dhe Gjilanit është njëri na derbit më të zjarrtë në vend, me rivalitet si në fushë ashtu edhe jashtë saj, me dy tifozëri jashtëzakonisht të apasionuara.

Edhe pse të dyja skuadrat zhvillojnë ndeshjet në të njejtin stadium, të dielen Drita është në cilësinë e skuadrës vendëse përballë Gjilanit.

Mirëpo, këtë herë ‘Intelektualët’ dhe ‘Skifterat’ duhet të udhëtojnë në Prishtinë për t’i përkrahur skuadrat e tyre, pasi që stadium i qytetit të Gjilanit është duke u renovuar dhe nuk ka kushte në tribina për t’u zhvilluar derbi.

Disa nga statistikat e derbit më të madh në Kosovë janë të paraqitura më poshtë:

Kampionat: Drita: 14 fitore Gjilani: 10 fitore Barazime: 12 ndeshje

KUPA E KOSOVËS: Drita: 5 fitore Gjilani: 2 fitore Golaverazhi nga 34 derbi të pasluftës: Drita: shënoi 60 gola (minus një gol i hequr me rezultat zyrtar). Gjilani: shënoi 46 gola (prej tyre, 6 të dhëna nga rezultatet zyrtare).

PERGJITHSHME: DRITA: 19 fitore Gjilani: 12 fitore Barazime: 12 ndeshje

Nga 8 më e lira deri në 148 euro më e shtrenjta, dalin në shitje biletat për ndeshjen Shqipëri – Poloni

Sfida interesante në xhiron e tretë të Superligës