Draymond Greenit i ikën truri, godet grusht basketbollistin boshnjak dhe përjashtohet nga loja

Basketbollisti i Golden State Warriors, Draymond Green ka bërë një gjest tejet të shëmtuar në sfidën ndaj Phoenix Suns.

Ylli amerikan ka goditur me grusht qendrën boshnjake të Phoenix Suns, Jusuf Nurkic duke e rrëzuar në tokë.

Në fillim të çerekut të tretë, Golden State Warriors pati një sulm dhe topi duhej të ishte marrë jashtë kufijve.

Draymond Green po përpiqej të luftonte për një pozicion me Nurkic në mënyrë që të merrte topin, dhe më pas nga qetësia e pastër ai goditi boshnjakun në kokë me një goditje dhe e rrëzoi.

Gjyqtarët menjëherë e nxorën atë nga loja, dhe Green u shfaq në një konferencë për shtyp për të folur për incidentin.

Pas ndeshjes ylli amerikan i ka kërkuar falje basketbollistit boshnjak.

“Ai tërhoqi hipin tim dhe unë tunda dorën time duke u përpjekur për të shitur ‘Faull’ për gjyqtarët dhe unë bëra kontakt me të. Unë nuk bie në fushë në mënyrë që gjyqtarët të më quajnë faull, unë ngre duart. Siç e dini, unë nuk jam nga ata që kërkojnë falje kur ata bëjnë diçka me qëllim, dhe unë po kërkoj falje nga Nurkic sepse nuk kam ndërmend ta godisja”, deklaroi Green.

Green nuk u ndal këtu në shpjegimin e tij të çmendur, por në mbrojtjen e tij ai gjithashtu tha se në lëvizjen e ngadaltë e gjithë situata duket shumë më keq sesa ishte në të vërtetë.

“Lëvizja e ngadaltë nuk duket kurrë e vërtetë. Por unë e di se cili ishte qëllimi im, dhe kjo nuk ishte për të goditur Nurkic. Gjithashtu, nuk mendoj se jam një hitter kaq i saktë sa të mund të lëkund krahun 360 gradë dhe të godas dikë. Është një aksident i pastër”, tha Green. /

Kurshumlija dhe Mumini delegohen në Play-off të FIBA EuroCup Women

“Ky është caku”, Kuka pret medalje nga Evropiani i xhudos në Prishtinë