Dnipro – Sevilla, finalja e Ligës së Evropës

Dnipro dhe Sevilla, është finalja e Ligës së Evropës për këtë sezon.

Ukrainasit e Dnipros mposhtën 1:0 si vendas Napolin. Italianët në ndeshjen e parë nuk kishin marrë më shumë se një barazim 1:1.

Ndërkohë, spanjollët e Sevillas mposhtën për herë të dytë Fiorentinën, këtë herë me rezultat 2:0 si mysafir. Në takimin e parë kishin fituar 3:0.