Deschamps zbulon arsyen e zëvendësimit të Giroudit dhe Dembeles

Didier Deschamps ka zbuluar pse bëri një zëvendësim të dyfishtë para pjesës së parë në finalen e Kampionatit Botëror.

Trajneri i Francës largoi nga fusha Olivier Giroud dhe Ousmane Dembele pasi pa skuadrën e tij të pësonte dy gola nga Argjentina.

Lionel Messi shënoi golin e parë nga pika e parë pasi Dembele faulloi Angel Di Marian në zonë para se ylli i Juventusit të dyfishonte epërsinë pas një kundërsulmi të shpejtë.

Zëvendësimi i dyfishtë erdhi në minutën e 41-të, vetëm pesë minuta pas golit të Di Marias.

Giroud dhe Dembele u zëvendësuan nga Marcus Thuram dhe Randal Kolo Muani.

Giroud ishte dukshëm i frustruar nga zëvendësimi pasi ai u pa duke hedhur një shishe uji sapo arriti në bankinë.

Deschamps ka shpjeguar vendimin për të bërë ndryshimin pasi ai argumentoi se skuadra e tij nuk ishte mjaft e mirë.

“Po të kishim humbur 3-0, nuk mund të ankoheshim. Nuk bëmë gjërat e duhura për një orë, por më pas me shumë guxim, energji dhe cilësi e çuam Argjentinën në limite”, ka deklaruar selektori i Les Blues.

“Nëse i kam bërë ato ndryshime kaq herët, është sepse nuk isha i kënaqur dhe u ndjeva i bindur se mund të bënim më mirë”.

“Kjo nuk do të thotë se lojtarët që u larguan ishin më fajtorë se të tjerët”, vazhdoi ai.

Ai ka të drejtë të besojë se ndryshimet funksionuan pasi Franca arriti të dërgonte ndeshjen në vazhdime, pasi Kylian Mbappe shënoi dy gola në po aq minuta në pjesë e dytë për të barazuar rezultatin.

Edhe pse pësuan humbje 4-2 në penallti, loja e Francës u ngjall dhe e rivalizuan Argjentinën deri në sekondat e fundit të takimit, për dallim nga pjesa e parë. /Telegrafi/

Legjenda e Gjermanisë me fjalë të rënda për Ronaldon: Me egon e tij dëmtoi skuadrën dhe vetveten

Kroos tregon se cili trajner duhet të jetë pasardhësi i Deschamps te Franca