Del në pah ana e errët e Samuel Eto’o-s me fëmijët e tij

Ish-lojtari i Barcelonës dhe Interit, Samuel Eto’o është përfshirë në polemika pasi u zbulua se ai nuk paguan mbështetjen financiare për vajzën e tij.

Krahas kësaj, janë zbuluar edhe disa deklarata të ashpra ku ai ka kërkuar nga një shok që të mos e shqetësojë për këtë çështje sepse për të nuk ekzistojnë, është sikur ajo dhe nëna e saj të kenë vdekur.

Edhe pse Erika Eto’o do Rosario është ligjërisht vajza e kamerunasit, ai vazhdon të mos përmbushë asnjë nga detyrimet e tij si baba.

Ndaj, katër vite pas zbulimit të identitetit të të atit dhe njohjes përkatëse ligjore, e reja ka nisur së bashku me nënën e saj një betejë të re ligjore.

Ata po kërkojnë nga Eto’o plot 1,400 euro në muaj që një gjykatës dekretoi ai duhet të paguajë si mbështetje për fëmijët, sipas informacionit të mbledhur nga “El Mundo”. Shuma nuk është paguar asnjëherë dhe shuma e borxhit tani është afër 40,000 euro.

Nëna, Adileusa ‘Dee Dee’ do Rosario ka folur për “La Vanguardia” dhe thekson se ajo që po pretendohet nga ish-futbollisti i Barcelonës është e gjitha për vajzën e saj.

“Ai nuk i ka dhënë kurrë asgjë. Ai nuk i ka dhënë fëmijës as një lëpirëse që nga dita e lindjes”, ka deklaruar Adileusa për “La Vanguardia”.

“Absolutisht asgjë, as me vendim gjykate. Ajo është rritur pa babanë e saj dhe i vjen shumë keq për të, sepse ai as që i ka dhënë mundësinë ta takojë”.

Qëndrimi i jashtëzakonshëm i refuzimit të Eto’o-s ndaj vajzës së tij

Zemërimi i nënës është i tillë që ajo nuk heziton të tregojë detajet më të ashpra të marrëdhënies inekzistente mes ish-futbollistit dhe vajzës së tij.

Injoranca e sportistit për gjithçka kishte të bënte me Erikën, shkon deri në mosnjohjen e tij për operacionin që vajza iu nënshtrua në moshën tre vjeç e gjysmë, kur përfundoi me heqjen e veshkës.

“Mjekët duhej të dinin historinë mjekësore të prindërve, për të zbuluar nëse kishte një histori”, tha Adileusa.

“Ajo ishte tre vjeç e gjysmë. Unë kontaktova një mik të përbashkët dhe ai më tha se nuk do të insistonte më mirë. Shiko, Dee Dee, unë i kam thënë tashmë dhe herën e fundit ai tha “Nuk më intereson nëse nëna dhe fëmija vdesin, më lini të qetë”. Unë isha absolutisht i thyer”.

Samuel Eto’o dhe historia e tij e padive të atësisë

Çështja e Erika Eto’o-s nuk është padia e parë e atësisë që përfshin ish-futbollistin kamerunian që ka përfunduar duke u zgjidhur në gjykatë.

Në vitin 2004, një gjykatë në Palma de Mallorca vendosi në favor të Anna Barranca, një grua e re që ai takoi në Palma de Mallorca dhe me të cilën ai pati një lidhje tre-mujore që përfundoi kur ajo mbeti shtatzënë.

Megjithatë, gjatë viteve, Samuel Eto’o ka shmangur pagesën e alimentacionit të vendosur nga gjyqtari dhe Barranca dhe vajza e saj Annie e kanë çuar atë në gjykatë të paktën dy raste të tjera (2019 dhe 2020) me shpresën që sportisti kamerunian do t’u paguajë atyre detyrimet e prapambetura (prej 10,000 në muaj) që i ka në pagesat e duhura për mbështetjen e fëmijëve.

Përveç kësaj, në vitin 2018, nëna e një fëmije tjetër të tij, Maria Angeles Pineda, kërkoi pagesën e 16,400 eurove si alimentacion që i detyrohej lojtarit.

Fillimisht, Eto’o ishte dashur t’i paguante asaj 3000 euro në muaj, por shuma u ul në 900 euro pasi futbollisti pranoi t’i paguante tarifat e shkollës fëmijës. Por, as këtë shumë nuk e ka paguar. /Telegrafi/

Malisheva mikpritësja e radhës e projektit ”Girls just want to play football”

Drita, Llapi dhe Vushtrria përfundojnë në disiplinor, kjo është arsyeja