Cilët lojtarë të Kosovës do t’u mungojnë klubeve të tyre për përballjen me Izraelin?

Lojtarët ndërkombëtarë të Kosovës dhe Izraelit mund të humbasin paraqitjet me klubet e tyre pasi UEFA caktoi një datë të re për ndeshjen kualifikuese për Euro 2024 në Kosovë për 12 nëntor.

UEFA ka shtyrë ndeshjen kualifikuese për Euro 2024 ndërmjet Kosovës dhe Izraelit të planifikuar për 15 tetor në fillim të këtij muaji. Kjo do të thotë se Izraeli ka ende katër ndeshje për të zhvilluar para përfundimit të kualifikimeve në nëntor, duke çuar në situatën e pazakontë ku klubet do të duhet të lirojnë lojtarë jashtë planifikimeve, raporton “Euronews”, transmeton Klankosova.tv.

I vetmi ndërkombëtar izraelit në Premier League, Manor Solomon i Tottenhamit, do të mungojë në muajt e ardhshëm për klubin dhe kombëtaren për shkak të lëndimit.

Por lojtarë si portieri i Bayern Munichut, Daniel Peretz, lojtari i mrekullueshëm i Red Bull Salzburgut, Oscar Gloukh dhe sulmuesi i Granadës, Shon Weissman, mund të humbasin ndeshjet e klubit për të ndihmuar vendin e tyre të përpiqet të arrijë një turne të parë të madh që nga viti 1970.

Një numër i kosovarëve që luajnë në ligat kryesore të Evropës, si portieri i Burnleyt, Arijanet Muriç, Edon Zhegrova i Lilles dhe Vedat Muriqi i Mallorcas, gjithashtu mund të mungojnë në ndeshjet e një fundjave për klubet e tyre.

Në një deklaratë, UEFA tha: “Detyrimi për të liruar lojtarët do të kufizohet në një maksimum prej një lojtari për klub që nuk është i lidhur me një nga federatat e përfshira në ndeshje dhe lirimi do të bëhet vetëm dy ditë përpara ndeshjeve në fjalë, bazuar në një vendim të posaçëm të FIFA-s, i motivuar nga rrethanat e jashtëzakonshme, pasi nuk mund të gjendeshin data në dritaret ndërkombëtare të nëntorit”.

Izraeli është në garë për t’u kualifikuar automatikisht në Gjermani vitin e ardhshëm. Skuadra e Alon Hazan është pesë pikë prapa Rumanisë, kryesuese e Grupit I, me dy ndeshje më pak dhe katër pas Zvicrës që ka luajtur një ndeshje më pak.

Dy skuadrat e para në secilin grup do të avancojnë në Euro 2024, ndërsa suksesi i Izraelit në Ligën e Kombeve do të thotë se atyre u garantohet të paktën një play-off nëse nuk arrijnë të sigurojnë kualifikimin automatik.

Megjithatë, mbetet të shihet se ku do të luhen ndeshjet kyçe në shtëpi kundër Zvicrës më 15 nëntor dhe Rumanisë tre ditë më vonë.

Javën e kaluar, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi që asnjë ndeshje të mos luhet në Izrael deri në një njoftim tjetër. Federatës së Futbollit të Izraelit dhe skuadrave të klubit Maccabi Haifa dhe Maccabi Tel Aviv, të cilët janë të përfshirë në garat evropiane të klubeve, u është kërkuar të propozojnë vende alternative jashtë vendit. /Klankosova.tv

Donnarumma: I detyrohem për gjithçka Milanit, por emocionet i shfaq jashtë fushës

Duka zgjedh Kosovën për vizitën e parë si zv/President i UEFA-s