Çfarë ndodhi me gazetarin që vdiq në Katar? Kolegu hedh akuza të rënda ndaj vendit organizator

Josh Glancy, një gazetar i Times që ishte pranë Grant Wahl kur ai u vdiq, pretendon se Whal nuk mori kujdesin e duhur mjekësor.

“Pse nuk kishte defibrilator? Kjo është pyetja që ne vazhduam t’i bënim njëri-tjetrit, ndërsa mjekët po përpiqeshin pa sukses ta shpëtonin atë’, habitet Glancy.

Gazetari beson se vendi organizator ka dështuar dhe se kolegut të tij nuk i është ofruar ndihma.

“Në këtë stadium modern miliardë dollarësh, i cili ka një dhomë gjumi kaq luksoze VIP… Pse nuk kishte një defibrilator në dorë? U bë shumë kohë, prisnim ta sillnim, por nuk ndodhi. Më në fund erdhën disa njerëz, menduam se sollën një defibrilator, por sapo e morën Valin ai kishte një leckë në fytyrë, ne e dinim se çfarë ndodhi”, tregon gazetari i Times.

Këto ditë mediat botërore po transmetojnë edhe pjesë nga një intervistë që Grant dha në një podcast pak ditë më parë. Ai ka treguar se nuk ndihej mirë, ndaj është konsultuar me mjekun.

“Sot shkova në klinikën në qendrën kryesore mediatike dhe më thanë se ndoshta kam bronkit. Më dhanë një dozë antibiotikësh dhe pak shurup për kollën e keqe dhe tashmë ndihem pak më mirë disa orë më vonë”, shkruante Whal.

I gjithë Maroku në Katar, ja sa fluturime janë organizuar për ndeshjen ndaj Francës

Llapi aranzhon ndeshje miqësore me skuadrën e Ligës së Parë