Çeku pret në takim me Parsonsin, diskutohet për përfaqësimin e Kosovës në Lojërat Paralimpike

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku u takua sot me presidentin e Komitetit Paralimpik Ndërkombëtar, Andrew Parsons dhe presidenten e Komitetit Paralimpik të Kosovës, Njomza Emini.

Kosova do të përfaqësohet me dy atletë në Lojërat Paralimpike “Paris 2024”, ngjarje kjo historike për të cilën edhe u diskutua në takim, njofton Gazeta Olle.

Ministria bën të ditur po ashtu për bisedimet rreth punës dhe mbështetjes së vazhdueshme institucionale për masivizimin e para sportit.

Çeku e informoi Parsonsin për veprimet dhe reformat që ka ndërmarrë MKRS-ja në sport në përgjithësi, sidomos për bashkëpunimin dhe përkrahjen që ka ofruar për Komitetin Paralimpik të Kosovës.

Në takim ishin të pranishëm edhe zëvendësministrja e MKRS, Daulina Osmani, Daut Tishuki, zëvendëspresident i KPK-së dhe sekretarja e KPK-së, Arjeta Gashi. /Gazeta Olle/

Kuqezinjtë zbresin në fushë për stërvitjen e parë, dy mungesa për Sylvinhon

KOK-u merr pjesë në takimin koordinues për Lojërat Mesdhetare Taranto 2026