Cameroon fiton ndeshjen e parë në AFCON

Cameroon është shteti nikoqir që ka për detyrë organizimin e AFCON, garës më të madhe të Kombeve në Afrikë.

Cameroon nuk lejoi të ndodhte një befasi që në start, duke arritur fitoren e parë ndaj skuadrës së Burkina Faso.

Golashënuesi i parë në Kupën e Kombeve të Afrikës 2022 i cili hapi serinë e golave, ishte Sangare pas asistimit të Trore, në minutën e 24.

Por në pjesën e parë Cameroon nuk lejoi të shkonte në dhomat e zhveshjes me një rezultat në disfavor, duke e rikthyer ndeshjen në favorin e tyre për vetëm pesë minuta.

Lojtari i ndeshjes Aboubakar shënoi dy gola të shpejtë,fillimisht në minutën e 40-të, më pas për epilogun final të takimit, Cameroon 2-1 Burkina Fasou, në sekondat e fundit të pjesës së parë shënoi nga penalltia.

Policia iraniane e ngatërron trajnerin kosovar me një grua – i dërgon mesazh se e shkeli Ligjin e Hixhabit