Biznesmeni ganez publikon ofertën zyrtare që i ka dërguar Abramovichit për blerjen e Chelsea (Foto)

Nëse Oscar Wilde do të ringjallej dhe do të lexonte lajmet për shitjen e Chelsea-t, ka gjasa që ai të mos e ndryshonte thënien e tij më të famshme: “Në ditët e sotme, njeriu di çmimin e gjithçkaje dhe vlerën e asgjëje”. Një thënie që po i rrotullon kokën edhe Roman Abramovichit, ende pronar i Chelsea-t, i cili javën e fundit ka marrë oferta të shumta për klubin londinez.

E fundit ka qenë e një biznesmeni dhe politikani “të guximshëm” ganez të quajtur Andy Owusu, i cili e bëri pasurinë falë minierave të arit. Oferta e tij për ekipin londinez është publikuar në rrjetet sociale. Në letër, Owusu bën me dije se oferta e tij zyrtare për Chelsean është 3.1 miliardë dollarë ose 2.8 miliardë euro.

Në të njëjtën letër, biznesmeni ganez sqaron se është ende në pritje të një përgjigjeje: “Presim përgjigjen tuaj…”. Por oferta e Owusu nuk është oferta e parë që ka marrë Abramovich. Manjati rus hodhi poshtë të martën ofertën e parë të biznesmenit zviceran Hanjörg Wyss që ishte rreth 3,000 milionë euro, sipas Reuters.

Në total, janë rreth dhjetë kandidatë për të blerë Chelsea-n, siç raportohet nga “Sky Sports”. Blerja e këtij klubi paraqet një mundësi për shumë biznesmenë të për t’u bërë të njohur në Mbretërinë e Bashkuar dhe në pjesën tjetër të botës, siç ndodhi me Abramovichin 19 vjet më parë.

Lyon dhe Frankfurt marrin fitore të mëdha në udhëtim

PSG në epërsi pas 45 minutave falë golit nga Kylian Mbappe (Video)