Besa mposhtë kampionin boshnjak dhe kalon në raundin tjetër të Kupës Evropiane

Kampionia e Kosovës në hendboll, Besa Famgas, ka arritur fitore të madhe të dielën mbrëma në palestrën ‘Karagaçi’ në Pejë.

Besa e ka mposhtur Borcin e Banjallukës me rezultat 29:22.

Me këtë fitore, Besa ka kaluar në raundin e tretë të Kupës Evropiane në hendboll.

Ndeshjen e parë të luajtur në Banjallukë para një jave, Borci e kishte fituar me 28:25. Në atë ndeshje tifozët serbë të Borcit nuk ndalën fyerjet ndaj shqiptarëve. Ndër të tjera u bën thirrje për vrasjen e shqiptarëve.

Por të dielën në atmosferë të zjarrtë në Pejë, Besa fitoi bindshëm dhe avancoi tutje.

Egzon Gjuka ishte më efikasi me 7 gola. Nikola Prce i realizoi 6 gola, ndërsa nga 4 i kishin Deniz Terziqi e Kastriot Jupa.

Është shquar edhe portieri Mursel Mehmeti me shumë pritje gjatë tërë ndeshjes. Është vlerësuar kjo njëra prej fitoreve më të rëndësishme të sportit kosovar deri më tani.

Liverpooli e turpëron Unitedin në Old Traford

Fjalimi emocionues i Marcelei Santos në zvheshtore pas fitores së Ulpianës