Beqiraj u tregon bjellorusëve për futbollin kosovar

 

Fatos Beqiraj u ka treguar bjellorusëve për futbollin kosovar. Sulmuesi i Dinamo Minskit, në një intervistë për faqen zyrtare të klubit, ka deklaruar se klubet e Kosovës ende nuk mund të luajnë në ligat evropiane.

“Kosova ka dy liga ligën e parë dhe të dytën ata mund të luajnë vetëm me njëra-tjetrën, sepse federata jonë nuk është e njohur ndërkombëtarisht. Kosova është vendi im në shtëpi. Unë me kombëtare përfaqësoj kombëtaren e Malit të Zi dhe arsyeja se unë lidhem edhe më shumë me Malin e Zi është gruaja ime Belinda, unë me të do të jetoj në Minsk”, deklaroi Beqiraj, shkruan gazetaolle.com.

Beqiraj karrierën e ka nisur në Shqiponjë, ndërsa ka luajtur edhe në Besë të Pejës.

Ai foli edhe për kalimin në Dinamo Minsk, ku erdhi nga Kina. “E dija se Dinamo Minsk ishte klubi më i madh në Bjellorusi. Gjithçka ishte në nivel të tillë që e prisja. Unë jam një muaj së bashku me Dinamo dhe çdo gjë shkon mirë. Arsyeja se unë zgjodha Dinamo Minsk është sepse ata çdo vit luftojnë për titullin kampion. Po, ka pasur opsione tjera përveç Dinamos, për të qëndruar në Kinë variantet në Gjermani, në ligën e dytë dhe madje edhe Bundesliga”, tha i

“Mendova se do të ishte më mirë për të luajtur në Evropë. Në Evropë futbolli është më e mirë se në Kinë. Ekipi më i mirë në karrierën time ishte Dinamo Zagreb së bashku me klubin unë fitoja tre tituj të kampionëve të Kroacisë, dy Kupat kombëtare, dy herë kam marrë pjesë në Champions League dhe Europa League. Dhe në sezonin e-2011/12 isha golashënuesi më i mirë i ligës kroate. Por goli ndaj Realit te Madridit do te mbetet ne mendjen time gjithmonë”, shtoi Beqiraj.

Ai theksoi se është tifoz i Real Madridit. (Gazeta Olle)