Barcelona mposht Atleticon dhe marshon drejt titullit në La Liga

Barcelona ka fituar 1-0 ndaj Atletico Madridi në kuadër të javës së 30-të në La Liga.

Qysh në startin e ndeshjes, Antoine Griezmann rrezikoi për Los Cholchoneros, por goditja e tij shkoi mbi portë.

Francezi vazhdoi me sulme ndaj ish-skuadrës së tij, mirëpo këtë herë Marc-Andre ter Stegen (35’) ia mohoi golin.

Katalunasit u këndellën nga ky presion dhe ia dolën ta shënonin golin e futores në minutën e 44-të me anë të Ferran Torres që lëshoi një super goditje.

Barcelona mund të dyfishonte epërsinë në minutën e 62-të, por Pedro dështoi ta mposhte Jan Oblakun nga afërsia.

Blaugranasit vazhduan edhe më tej t’i shpërdoronin rastet, tani përmes Raphinhas (72’) që nuk ia doli ta mposhte sllovenin.

Por, Barcelona ia doli që të mbante këtë epërsi dhe mori tri pikë të mëdha në këtë derbi.

Pas javës së 30-të, ata vazhdojnë të jenë lider me 76 pikë dhe që është fitorja e tyre e para pas dy barazimesh, ndërsa në xhiron e 31-të do të kenë punë me Rayp Vallecanon.

Batatina: Barazimi është hap mbrapa për daljen në Evropë

Garë e fortë për hyrjen në Superligë – rezultatet komplete të xhiros së 23-të dhe tabela në dy grupet e Ligës së Parë