Barcelona kërkon zëvendësues për Gavin nën kushte të veçanta

Barcelona po përpiqet të bashkojë pjesët e planeve të tyre për sezonin, pasi planifikon për pjesën tjetër të tij pa mesfushorin kryesor Gavin. Megjithatë, ata mund të nënshkruajnë një zëvendësues për 19-vjeçarin në janar.

Ndërsa nuk ka më një rregull që lejon skuadrat e La Ligës të nënshkruajnë një lojtar jashtë afatit kalimtar, Mundo Deportivo raporton se ata ose mund të çregjistrojnë Gavin për ekipin e parë që do të lironte pagën e tij, ose të nënshkruajnë një zëvendësim, me kusht që të fitojnë 80 për qind e pagës së Gavit deri në fund të sezonit.

Gavi aktualisht është i regjistruar përkohësisht me një urdhër gjykate dhe nuk është ende e qartë nëse kjo do të ndikojë në këtë çështje, por me kusht që të mos jetë pengesë, Barcelona mund të ketë rreth 2.6 milionë euro për t’i kushtuar një nënshkrimi në janar.

Kjo nuk ka gjasa t’u japë atyre shumë fuqi blerëse në tregun e transferimeve, por Blaugranasit potencialisht mund të gjejë një marrëveshje huazimi për një lojtar që nuk kërkohet më nga klubi i tyre.

Siç ishte rasti me Joao Felixin, duhet theksuar se La Liga vlerëson një vlerë tregu të goditur kundrejt kufirit të pagave dhe jo një shtim të thjeshtë të pagës së tyre, nëse është në mënyrë dramatike nën pagën e pritur. /Gazeta Olle/

 

Rishkroi historinë me Shqipërinë, ja sa zgjat kontrata e Sylvinhos me kuqezinjtë

Trajneri i Portugalisë me lëvdata të veçanta për Ronaldon