Australia i bashkohet Francës dhe kualifikohen në fazën e eliminimit direkt në Botërorin ‘Katar 2022’

Australia është kombëtarja që i bashkohet Francës dhe nga Grupi D kualifikohen në fazën e eliminimit direkt në Botërorin “Katar 2022”. 

Australianët kanë shënuar fitore të madhe ndaj Danimarkës me rezultat minimal 1-0, por i mjaftueshëm për të kaluar tutje si të dytët në grup, shkruan Gazeta Olle.

Goli i fitores u shënua nga Mathew Leckie në minutën e 60-të të ndeshjes.

Në sfidën tjetër, Franca luajti me zëvendësues pasi veçse e kishte siguruar kualifikimin, dhe u mposht 0-1 nga Tunisia, me golin e Wahbi Khazri (58′).

Përkundër kësaj fitoreje, Tunisia mbetet në vendin e tretë në grup me katër pikë, duke mos arritur kualifikimin në 1/8 e finales.

Franca dhe Australia kalojnë tutje me nga gjashtë pikë, por francezët kryesojnë grupin për shkak të golaverashit më të mirë.

Befasia e madhe është eliminimi i Danimarkës, që pas tri ndeshjeve arriti të fitonte vetëm një pikë dhe përfundoi e fundit në Grupin D. /Gazeta Olle/ 

Ylli i Portugalisë me dëmtim serioz, mund ta humbasë Kupën e Botës

Mbetet pa stadium skuadra e Ligës së Parë që po lufton për inkuadrim në Superligë